urfahabermerkezi Facebook
urfahabermerkezi Twitter

Ana Sayfa Genel İş Kur, AKP’nin çiftliği ve rant kapısı olmuştur

İş Kur, AKP’nin çiftliği ve rant kapısı olmuştur

Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ferhat Karataş, Toplum Yararına Çalışma Projesi (TYÇP) kapsamında İş Kur’da birçok etik olmayan olayların yaşandığını söyledi.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29
İş Kur, AKP’nin çiftliği ve rant kapısı olmuştur

Kura çekimlerinin yasaya uygun hale getirebilmesi için bir dizi planların yapıldığını ve halkın mağdur edildiğini belirten CHP İl Başkanı Karataş, özellikle AKP’li vekillerin verdiği listeyle işe girenler arasında ağa çocukları, toprak sahipleri ve hatta önceden sigortalı olan isimlerin kendilerince tespit edildiğini dile getirdi.

 

‘ASIL SORUN DİĞER İLÇELERDE’

Örneğin bir ilçede 2012 yılı itibariyle bin 200 kişinin işe alınmasının planlandığını söyleyen Karataş, yerli halkın toplam müracaatının 2 bin 500 ile sınırlı kalmasına rağmen, diğer ilçelerdeki başvuruların da o ilçedeki kura çekimine dahil edildiğini ve böylelikle sözde başvuru sayısının 12 bin 500 olarak kamuoyuna yansıtıldığını ifade etti.

Diğer tüm ilçelerde de benzer olayların yaşandığını belirten Karataş, halkın olaylardan duyduğu rahatsızlığını dile getirerek açıklamasında şu ifadelerine yer verdi; “Bir ilçemizde 2012 yılı itibariyle bin 200 kişinin işe alınması belirlenmişti. Yerli halkının toplam müracaat sayısı ise 2 bin 500 idi. Bu müracaat ve alımları değerlendirdiğimiz zaman her iki kişiden birisinin işe alınması gerekirdi. Ancak İş Kur, diğer ilçelerdeki başvuruları da o ilçedeki kura çekimine dahil etti ve kurada toplam müracaat sayısı 12 bin 500 oldu.

Yapılan kura sonrasında seçilenler arasından toplam 150 kişi işe başlamayı kabul etti. Böylelikle İş Kur veya İş Kur’a direktif verenlerin planı işledi ve müracaat etmeyen bin 50 kişinin ismi bu kez kurayla değil direkt verilen listeden belirlendi. Bu önceden planlanmış bir harekettir. Bin 50 kişinin işe alınması İş Kur tarafından verilen liste ile belirlendi ve bu listelerin bazı odaklar tarafından hazırlandığı tarafımıza şikayet edildi. Biz halkın bu konuda rahatsızlığını dile getiriyor ve konunun takipçisi olacağımı bildiriyoruz.”

 

İŞKUR, AKP’NİN YANDAŞLARININ MEKANI HALİNE GELMİŞTİR

Karataş, İş Kur’daki direkt liste olayı için şunları söyledi; “TYÇP kapsamında seçildiği halde işe alınan sayısı eğer ki yetersiz ise bu noktada İş Kur’un vereceği direkt liste devreye giriyor. Bu liste ise önceden planlanan bir oyunun son ayağı oluyor. Örneğin bir ilçede çalışması için seçilen kişi bir başka ilçede ikamet etmiş oluyor. Ve seçildiği halde asgari ücret karşılığında dahi olsa ikamet ettiği yerden 200 kilometre uzaklıktaki ilçeye gidip çalışamıyor. İş Kur’un da istediği bu zaten. Hal öyle olunca TYÇP kapsamında yeterli sayının sağlanabilmesi için İş Kur kendisinin belirlediği direkt bir listeyi veriyor. Tüm bunlar önceden planlanıyor ve olayların bu şekilde yaşanması sağlanıyor. Son olarak verilen direkt liste ise AKP’nin vekilleri tarafından belirleniyor ve böylelikle AKP’nin istediği ağa çocukları, toprak sahipleri, yandaşları ve hatta sigortası olanlar dahi işe başlama hakkını kazanıyor. Ve böylesine bir kıyak listeye seçilenler ise işe gitmeyerek devletten maaş alıyor.

Tüm bunlar kul hakkı yemektir. Ben soruyorum öbür dünyada bunlar bunun hesabını nasıl verecektir. Tüm bu sahtekarlıkları yaparken bunu da düşünmelerini istiyorum ”

 

SURUÇ VE CEYLANPINAR OLAYLARININ FAİLLERİ BULUNSUN

Karataş açıklamasında Suruç ve Ceylanpınar’daki kura çekimlerine de değinerek, olaylar hakkında herhangi bir sorumlunun hala tespit edilememesine tepki gösterdi. Karataş, “Önceki ay Suruç ve Ceylanpınar’da yapılan seçimlere halk büyük tepki göstermiş ve sonrasında buradaki kuralar iptal edilmişti. Kuraların iptal edilmesinin ardından AKP’nin liste verdiği iddia edilmiş ve biz sorunun çözümü için soruşturma başlatılmasını istemiştik. Buradaki işçi alımları için tekrardan kura yapılmasını doğru buluyor ancak şu ana kadar önceki şaibeli listenin nasıl ortaya çıktığı veya kimler tarafından yapıldığına dair bir açıklama yapılmamıştır. Biz yine bu olaydaki sorumlularında bulunmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

ADİL İŞ YAPILIRSA HALKIN NASIL MUTLU OLDUĞUNU GÖRDÜK

Cumhuriyet Halk Partisi’nin gündeme getirdiği Suruç ve Ceylanpınar’daki İş Kur kura çekimlerinin tekrardan yapılmasını değerlendiren CHP İl Başkanı Ferhat Karataş, “Kuranın şaibesiz bir şekilde yapılmasının ardından insanların nasıl mutlu olduğunu gördük” dedi.

Suruç halkının Vali Celalettin Güvenç’i gülücüklerle karşıladığının altını çizen Karataş, aynı manzaranın diğer ilçelerde de yaşanması gerektiğini söyledi. Karataş, “Suruç ve Ceylanpınar’da yapılan haksızlıkları gündeme taşıdık. Valimizin de bizzat Suruç’a giderek yaptığı kura çekimlerinin ardından adil davranışın halkı nasıl mutlu ettiğini hep birlikte gördük. Biz Cumhuriyet halk Partisi olarak aynı manzaranın diğer tüm ilçelerimizde yaşanmasını istiyor ve kura çekimlerinde sahtekarlığa meydan verilmemesini diliyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık