Ana Sayfa Siyaset Hükümetten 500 bin kişiye 'terazi' affı!

Hükümetten 500 bin kişiye 'terazi' affı!

AK Parti Meclis'e yeni yasa teklifi sundu. Teklifin içerisinde birçok madde yer alırken, kural dışı tartılar nedeniyle verilen idari para cezaları bir defaya mahsus olmak üzere affedilecek. Aftan yaklaşık 500 bin kişi yararlanacak.

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2018 Cumartesi 09:54
Hükümetten 500 bin kişiye 'terazi' affı!

Takvim'de yer alan habere göre, AK Parti enerji alanında bir dizi düzenleme getiren yasa teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu. Teklif ile madenlerde güvenliğin sağlanmasından, akaryakıt kaçakçılığına, tartı aletlerinden nükleer enerjiye kadar bir çok alanda düzenleme yapılıyor.

Madenlerde güvenlik riskini günlük deftere kaydetmeyen görevliye para cezası, denetimleri engelleyen ruhsat sahibine de faaliyetin durdurulması gibi cezalar getiriliyor.

Teklifi AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş açıkladı. Bütçe görüşmelerinden sonra yasalaştırılması planlanan tekliften satır başları şöyle:

YANLIŞ BİLGİYE CEZA
Teknik elemanlar ve yetkilendirilmiş tüzel kişilerden gerçek dışı ve yanıltıcı beyanlarda bulunanlara 5 bin lira para cezası verilecek.

TERAZİYE AF

1 Aralık 2018 tarihinden önce, damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi dolmuş ölçü aletini kullandığı için idari para cezasına çarptırılan yaklaşık 500 bin kişinin cezası affedilecek. Mevcut yasaya göre bu kişilere bin lira ceza veriliyor. Bu kişiler yasa yürürlüğe girdikten sonra 90 gün içinde tartılarını kurallara uygun hale getirecek.

Botaş'ın uzun dönemli lng alım satımı anlaşmalarında, özellikle Nijerya gibi uzak mesafede yer alan ülkelerden temin edilen lng'nin kimyasal özelliği nedeniyle gemilere yüklenen ve boşaltılan miktarlar arasında oluşan fiili kayıp yasada öngörülen yüzde 4'lük orandan fazla olduğu için bu oran fiili durumla uygun hale getiriliyor. oran yüzde 6'ya çekiliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Meclis'te kabul edildi! Sıfırlanıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık