Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel HERŞEY VAR; BİR TEK ORGANİZASYON VE MÜTEŞEBBİS RUHU EKSİK

HERŞEY VAR; BİR TEK ORGANİZASYON VE MÜTEŞEBBİS RUHU EKSİK

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, “Şanlıurfa’da bu güneş, bu toprak, bu su, bu tarihi ve kültürel birikim var; tek ihtiyaç olan şey müteşebbis ve organizasyon ruhu” dedi.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
HERŞEY VAR; BİR TEK ORGANİZASYON VE MÜTEŞEBBİS RUHU EKSİK
Kanal63.com

URFAHABERMERKEZİ -Avrupa Birliği - Türkiye Katılım Öncesi Mali Yardım Programı kapsamında yürütülmekte olan Şanlıurfa Sanayisinin Yeniden Yapılandırılması Projesi kapsamında, Şanlıurfa Vizyon 2020 Çalıştayı Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı.

Görevine başlamasının ardından il ile ilgili tüm dokümanları araştırmaya gayret gösterdiğini ve bu çerçevede çalıştaya benzer konuları kapsayan çalışmaları okuduğunu belirten Nuri Okutan, yapılan çalıştayın yararlarını anlattı. 

Vali Okutan, Şanlıurfa’nın bulunduğu coğrafyanın Halil İbrahim bereketi diye bilinen; huzuru, refahı, barışı ve sevgiyi içeren bereket anlayışının yeşerip dünyayı sarıp sarmaladığı bir coğrafya olduğunu söyleyerek, “Tarihin her devrinde aynı verimlilikle, aynı coşkuyla, aynı sıcaklıkla bu topraklar buralardan yeşermiş gönülden gönüle akmıştır. Tekrar aynı heyecan, aynı yaklaşımla güdüme geldiği ve gelebileceği zamanı yaşıyoruz. Yeter ki tekrar elimizde olan bu potansiyelin hem kıymetini bilelim hem de işlemesini bilelim. Şimdi işletmecilikte, ekonomide, iktisatta emek önemli ve hammadde önemli faktörler, ama müteşebbis gücü daha başka önemli faktördür. Belki bunlar içerisinde para bulunabilir, girdiler ve ham madde bulunabilir ama organizasyon gücü, müteşebbis gücü bulunursa diğerleri hemen bulunur.

Şanlıurfa’da bu güneş, bu toprak, bu su,  bu tarihi ve kültürel birikim var; tek ihtiyaç olan şey müteşebbis ve organizasyon ruhu. Öyleyse yeniden tekrar atalarımızın dedelerimizin yaşadığı birikimleri gözden geçirip; modern çağın, bilimin bildikleriyle entegre etmek suretiyle Şanlıurfa’nın bu yüksek potansiyelini değerlendirmek zorundayız” dedi.

Vali Okutan, yürütülecek birkaç politikayla gelişme, büyüme ve kalkınmanın mümkün olduğunu, bunlardan birinin sektörel bazda bazı sektörleri öne çıkararak bu gelişmiş sektöre entegre ederek büyümenin söz konusu olacağını bildirdi.

Bölgesel itibariyle de belli bölgelerin belli sektörlere yoğunlaşması ile mümkün olabileceğine dikkat çeken Vali Okutan, “Bu da kaynakların optimum bir şekilde kullanılması, maliyetlerin minimize edilmesi, kârında maksimize edilmesi ile sağlanabileceğini düşünüyorum. İşletmecilik açısından baktığımızda bütün artılar burada söz konusu. Lojistikten, ulaşımdan tutun, pazar alanlarına kadar, stratejik özelliği hammaddeye kadar, belli sektörlerde uzmanlaşmak mümkün; bir tek organizasyon ve müteşebbis ruhlu yaklaşım eksik” şeklinde konuştu.

Vali Okutan, toplantıda Belediye Başkanı A. Eşref Fakıbaba, Harran Üniversitesi Rektörü İ. Halil Mutlu  ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin ile birçok iş adamlarının bulunduğunu hatırlatarak, “Yaklaşık 10 – 15 gündür aralarındayım. Onlardan da böyle bir müteşebbis ruhun tekrar canlandırılması arzusunu, yüksek bir istekle hissediyorum. İnşallah biz tekrar tarihi tecrübeden de faydalanarak, bunu idrak edip toplumu Türkiye’nin, bölgenin önüne çıkmak arzusundayız. Başaracağımızdan hiç şüphem yok. Sadece yan yana durup birbirimizi olumlu etkilemek durumundayız. Bunu da başaracağız”

Vali Nuri Okutan, Şanlıurfa turizm ve tarih birikimi ile turizme ağırlık vererek, belki de hep bu bereketli topraklar dikkate alındığında tarımı da temsil edebileceğini ifade ederek, “Bu dinamik genç ve sıcak nüfusu üretime hizmet sektörüne de katarak, sanayiyi de ihmal etmeyerek yeni bir dinamik yapı, yeni bir refah toplumu yaratılabilir. 3000 saat güneş imkânı olan bir bölgede çok verimli ve suları olan bir bölgede biz bunları beceremememiz abesle iştigal olur” dedi.

Okutan, Şanlıurfa’nın gümrük kapısı ve uluslararası özelliği olan bir havaalanına sahip olduğunu ve Ortadoğu,  Orta Asya ile çok yakın ve kolay irtibat kurabilecek bir karayoluna sahip olduğunu kaydederek, “Limana uzaklığımız buradan 2 saat, fakat bu potansiyeli üretime çevirmekte zorlandığımız da muhakkak. Öyleyse yeniden bunları ve kaçırdığımız fırsatları değerlendirerek tekrar çok güçlü bir şekilde müteşebbis ruhunu canlandırmak istiyorum” dedi.

Bu arada toplantıda proje kapsamında elde edilen çıktılar, mevcut durum ve arka plan, rekabet edilebilirlik ve küme vizyonları, sektörel vizyonu birleştirebilmek, Şanlıurfa’nın rekabet edilebilirliği, mevcut durumu ve öncelikleri, Şanlıurfa 2020 için entegre stratejik çerçeve konuları görüşüldü.

Kanal63.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık