Ana Sayfa Asayiş Her yerde mani, türkü; Urfa'da tehdit, zorbalık!

Her yerde mani, türkü; Urfa'da tehdit, zorbalık!

Şanlıurfa'da geleneksel olarak her yıl Ramazan Ayı'nda sahaya inen davulculardan bazıları kapı kapı dolaşıp zorla harçlık talebinde bulunup, aileleri tehdit dahi ediyor. Kent sakinleri davulculara yönelik denetim istiyor.

Giriş Tarihi: 12 Haziran 2018 Salı 14:29
Her yerde mani, türkü; Urfa'da tehdit, zorbalık!

11 Ayın Sultanı Ramazan'ı renkli kılan davulcular Şanlıurfa'da işi zorbalığa çevirdi.

Geleneksel olduğu için belediyeler tarafından her yıl ihale ile belirlenen Ramazan Davulcuları sahur vaktinde vatandaşları uyandırmakla mükellef. Özellikle batı illerinde davulcular sahurda mani söyleye söyleye hem geleneği yaşatıp hem görevlerini yerine getirirken, bu durum doğu illerinde biraz farklılaşıyor.

Mani söylemek şöyle dursun Şanlıurfa'da bazı davulcular gece saat 01.00 sıralarında insanları sahura erken uyandırdığı yetmezmiş gibi talep ettikleri ücretlerle de adeta aileleri taciz ediyor. Bahşişi eğlenceye çevirmek yerine tehditlerle "Para verin, şu kadar para vereceksiniz" diyerek kapı kapı dolaşıyor. Üstelik polis de davulcuların tehditleriyle karşı karşıya kalan ailelerin ihbarlarını kabul etmiyor. Polis 155’e giden ihbarları, davulcuların valilikten izinleri olduğu gerekçesiyle geri çeviriyor.

Tehdit olsa bile konunun Büyükşehir Zabıtası’nın sorumluluğunda olduğu ifade ediliyor. Büyükşehir Belediyesi’nin 153 numaralı telefonuna bakan operatörler ise ilçe belediyesine yönlendiriyor. Vatandaşların şikayet amaçlı aradığı merkez ilçe belediyelerinden olan Karaköprü Belediyesi ise, büyükşehir belediyesine topu atıyor.

Davulcuların bu muamelesiyle karşılaşan vatandaşlar yetkililere denetim çağrısında bulundu.

 

Bilal KAPLAN/AJANS URFA

YORUMLAR
  • yorum2018-06-15 14:45:58Yunus

    Saat 1 de uyandirip rahatsiz ettikleri dogru ama zorlama ve tehtitlerini kimseden duymadim mubarek gun gunahlarini almayalim

  • yorum2018-06-13 09:10:31Tarık çal

    Davulcuya 10 tl veriyorut bu nediyor o zmn begenmiyorsan geri alayım dedim davucu vermedş.

  • yorum2018-06-12 18:55:25Mahmut

    Ben asla öyle bişey duymadım ve tehdit falanda adamla asla yapamaz yalan haber bence

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da bir ölüm daha! 10 yaşındaki...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık