Ana Sayfa Genel Hava Ulaşım Yolu Şart

Hava Ulaşım Yolu Şart

Mazlumder Şanlıurfa Şube Başkan Yardımcısı Avukat Ömer Sinikan, ibadet ve seyahat özgürlüklerinin en temel insan hakları arasında olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
Hava Ulaşım Yolu Şart

Mazlumder Şanlıurfa Şube Başkan Yardımcısı Avukat Ömer Sinikan, ibadet ve seyahat özgürlüklerinin en temel insan hakları arasında olduğunu belirtti.
Sinikan, yazılı açıklamasında, Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında bu iki hakkın çok açık olarak zikredildiğini bildirdi.
Bunların keyfi ve sorumsuzca sınırlandırılmasının bir insan hakları ihlali olduğunu savunan Sinikan, ''insan hakları ihlalinin olduğu yerde zulüm, haksızlık ve insan onurunun çiğnenmesi' gibi durumların söz konusu olduğunu ifade etti.
Tüm bunlara rağmen Türkiye'de hala ekonomik imkansızlık, hastalık veya başka nedenden dolayı uçak yolculuğu yapmak istemeyenlerin, hac ibadetleri ve seyahat özgürlüklerinin kısıtlandığını öne süren Sinikan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
''İbadet ve seyahat özgürlükleri en temel insan hakları arasında yer almaktadır. Yani Türkiye'de bu alanda ciddi bir insan hakları ihlali var. Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye'deki, hac ibadetini yerine getirmek isteyen Müslüman vatandaşların ibadet ve seyahat özgürlüklerine darbe vurmaktadır.
Hac ve umre ibadetinin mana ve özünden çok uzak, tamamen ticari kaygılar ve kar hesabı üzerine bina edilmiş bir anlayış ve yaklaşım sergilenerek, hava yolu mecburiyeti dayatılmaktadır. Bu dayatma açıkça seyahat ve ibadet hürriyetinin engellenmesi demektir.'' (AA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık