Ana Sayfa HARRAN Harran'da betonlaşma yargıdan döndü!

Harran'da betonlaşma yargıdan döndü!

Harran ilçesinde sulu tarım arazisine ticaret alanı ve iş merkezi yapılmasına ilişkin olarak alınan Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı, açılan dava sonucunda yargıdan döndü.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2018 Perşembe 11:11
Harran'da betonlaşma yargıdan döndü!

Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde sulu tarım arazisine ticaret alanı ve iş merkezi yapılmasına yönelik olarak alınan karar iptal edildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi meclis toplantılarında yapılan görüşme neticesinde Harran'da İsa Erol, Yasin Erol, Ömer Erol, Habip Erol ve Mehmet Erol'a ait olan parsele ticaret alanı ve iş merkezi yapılması yönünde karar alınmıştı.

Karar sonrasında parsellerin hissedarları dava açtı. Dava gerekçesi olarak imar değişikliğinin hissedarlara haber verilmeden yapıldığı, bunun fiili müdahale niteliğinde olduğu, yetki, şekil, sebep, amaç ve konu bakımından hukuka aykırı olduğu sunularak, kararın iptal edilmesi istendi.

Şanlıurfa 2. İdare Mahkemesinde görülen dava karara bağlandı ve sulu tarım arazisine iş merkezi yapılmasına ilişkin karar yargıdan döndü.

Mahkeme tarafından verilen kararda, "Sonuç itibariyle 2017/10001 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla 'Büyük Ova' kapsamına alınan taşınmaz hakkında tesis edilen ve söz konusu mevzuat hükmü uyarınca Toprak Koruma Kurulu'nun uygun görüşü alınmaksızın kesinleşen dava konusu işlemin usul ve yasaya aykırı olarak tesis edildiği görüldüğünden hukuka uygun olmadığı sonucuna varılmıştır" denilerek parsellere ticaret alanı ve iş merkezi yapılması yönündeki imar değişikliği kararı iptal edildi.

 

AJANS URFA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık