Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Harran Ovasının Kurtuluşu

Harran Ovasının Kurtuluşu

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Komisyonun yörede çiftlik tarzı hayvancılık önerisi çeşitli çevrelerden destek aldı.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
Harran Ovasının Kurtuluşu
whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi

ŞANLIURFA -  Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Komisyonun üçüncü toplantısında çiftlik tarzı hayvancılığın bölgede yaygınlaştırılmasıyla Harran Ovasındaki çoraklaşmanın önüne geçilebilineceği vurgulandı. Çiftlik tarzı hayvancılığın nasıl geliştireceği ve yaygınlaştıracağı çerçevesinde gerçekleşen ŞUTSO’nun Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Komisyonunun toplantısına Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğünden Mehmet Ekinci, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden Çayır ve Mera Konusunda uzman Prof. Dr. Tahir Polat, Tarım İl Müdürlüğünden Veteriner Hekim Reşat Demirkol, Süt Sığırcılığı İşletmecisi İbrahim Halil Akyol da katıldı. Katılımcılar da çiftlik tarzı hayvancılığın yaygınlaştırılması konusunda ŞUTSO’nun komisyonuna destek verdiler.
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Komisyonu adına açıklama yapan Mehmet Recep Uğur  ”İlimizde besicilik sütçülük, koyunculuğun geliştirilmesi için gerekli çalışmalara devam edeceğiz. Çiftlik tarzı hayvancılığı üniversitemiz de destekliyor. Bu toplantıda Harran Üniversitesinden bilim adamlarımız dahil olmak üzere Tarım İl Müdürlüğünden, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğünden ve bu işi bire bir yapan müteşebbislerimizi de toplantımıza çağırdık. Karşılıklı görüş alış verişinde bulunduk. Bunu tabana yaymayı planlıyoruz. Havancılıkla uğraşanları çiftlik tarzı hayvancılık yapamaya teşvik etmeye çalışıyoruz. Çiftlik tarzi havancılık çoraklaşan Harran ovası içinde kurtuluş olacaktır. Bunu bilim adamlarımız bile söylüyor. Önümüzdeki toplantılarımızda biz zat üreticileri tesissilerinde ziyaret etmeyi planlıyoruz.”şeklinde konuştu
YEM BİTKİLERİ EKİMİ ÇORAKLAŞMANIN ÖNÜNE GEÇECEK
ŞUTSO’nun Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Komisyonun toplantısına katılan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden çayır ve mera konusunda uzman Prof. Dr. Tahir Polat, yem bitkileri ekiminin Harran ovasının kurtuluşu olacağını ve çoraklaşmanın da önüne geçeceğini ifade etti. Harran Ovasındaki toprağın organik yapısını yem bitkileri ekerek korumanın mümkün olacağını aktaran Prof. Dr. Tahir Polat, “Çiftlik tarzı hayvancılık yapanlardan alınacak gübreyle toprağın organik yapısının ziraat yapmaya daha elverişli hale getirecektir.”dedi
HAYVANCILIĞA BÜYÜK DESTEKLER GELİYOR
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Şanlıurfa İl Koordinatörlüğünden Mehmet Ekinci de çiftlik tarzı hayvancılığın yaygınlaştırılması için bazı destek ve kredi imkânlarının neler olduğunu toplantıda anlattı. Ekinci, Önümüzdeki dönemlerde ve aylarda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğünden hayvancılık yapanlara büyük desteklerin geleceğini söyledi. Ekinci, yaklaşık 15 gün sonra Tarım İl Müdürlüğünün canlı hayvancılık yapanlardan canlı hayvan alımında yüzde 50 destek vereceğini dile getirdi.
Şanlıurfa Tarım İl Müdürlüğünden Veteriner Hekim Reşat Demirkol da Şanlıurfa için hayvancılığın; besicilik, sütçülük ve koyunculuk sıralamasıyla desteklenmesi gerektiğine işaret etti. Demirkol, Bu konu da kurulan kooperatiflerin ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli çalışmaların yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.
SÜT SIĞIRÇIIĞI 50 DÖNÜM ARAZİDE ÇİFTÇİLİK YAPMAKTAN DAHA KAZANÇLI
Şanlıurfa’da Süt Sığırcılığı İşletmecisi İbrahim Halil Akyol’da ŞUTSO’nun komisyon toplantısında kendi tesisini kurmasını ve şuan ki başarısını katılımcılarla paylaştı. Akyol, süt sığırcılığı işletmeciliğinin 50 dönümlük arazi de çiftçilik yapmaktan daha kazançlı bir iş olduğunu vurguladı. İşletmesini Ziraat Bankasından aldığı krediyle kurduğunu hatırlan İbrahim Halil Akyol, geri ödemede hiçbir sıkıntı yaşamadığını aktardı. Ürününü satmak için de her hangi bir Pazar sorunu yaşamadığının altını çizen Akyol, işindeki kazancığını göz bulundurarak önümüzdeki dönemde tesisini daha da genişleteceğini sözlerine ekledi.

whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık