Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa HALFETİ Halfeti'nin "Karagül" Projesine Uluslararası Ödül

Halfeti'nin "Karagül" Projesine Uluslararası Ödül

Halfeti Belediyesinin, ilçede yetişen karagülün korunması amacıyla hazırladığı Slow Rose Projesi, Avustralya'daki Cittaslow Uluslararası Genel Kurul Toplantısı'nda dünyanın en iyi 6 projesinden biri seçildi.

Giriş Tarihi: 17 Mayıs 2017 Çarşamba 10:02
Halfeti'nin
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, dünyada sadece Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yetişen, kendine özgü görünümünü ve kokusunu yetiştiği topraktan alan, rengiyle yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi gören karagüle uluslararası ilgi de artmaya başladı.

"Koku sınır tanımaz" sloganıyla hazırlanan, ilçenin karakteristik "siyah gülü"nün korunması ve yaşatılmasını amaçlayan Slow Rose Projesi, Avustralya'da yapılan Cittaslow Uluslarası Genel Kurul Toplantısı'nda dünyanın en iyi 6 projesinden biri seçildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Belediye Başkan Vekili Şeref Albayrak, karagülün ününün Türkiye'yi de aşarak dünya çapında yankı bulmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. "Bu kokunun marka değerini geliştirmek istiyoruz" Karagül'ün ilçenin sembolü haline geldiğini aktaran Albayrak, projeyle, Birecik Barajı yapımı dolayısıyla bir kısmı sular altında kalan Halfeti'nin kıyı şeridinde gül seraları ve gezi parkuru kurulmasının hedeflendiğini belirtti. Albayrak, Türkiye'nin ilk Gül Konferansı'nın Halfeti'de yapılmasının planlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Halfeti'nin karagülünün kokusu dünyada yayılıyor. Bu kokunun marka değerini geliştirmek istiyoruz. Tarımsal olarak gül yetiştiriciliğini canlandırmayı da hedefliyoruz. Halfeti'nin geleneksel gül kültürünün korunması ile ilgili çalışmalara önem veriyoruz. Ödül, bu çalışmaların dünya ölçeğinde nasıl değerli olduğunu göstermesi bağlamında çok önemlidir."

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık