Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Görme Engelliler İçin Erişilebilir ilk Avm

Görme Engelliler İçin Erişilebilir ilk Avm

Yenilikçi yaklaşımlarıyla Türkiye’deki alışveriş merkezi anlayışını değiştiren Forum İstanbul, GÖZDER Görme Özürlüler Derneği işbirliği ve TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı desteğiyle görme özürlüler için alışveriş merkezi içine yeni uygulamalar yerleştirdi.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:26
Görme Engelliler İçin Erişilebilir ilk Avm
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
Zeminde merdiven, giriş ve asansör gibi alanlarda hissedilebilir yüzeylerle uyarı işaretleri, Braille kabartmalı mağaza isimlerinin yanı sıra danışmadan alınan sesli renk tanımlayıcıları, sesli bileklikler, brail kabartma müşteri hizmetleri kitabı ve baston alımı gibi uygulamalarla tüm görme engelli ziyaretçiler rahatça gezip alışveriş yapabilecek.

Yaşamın her noktasında karşılaştıkları engellerle hayatları daha da zorlaşan ve neredeyse evde yaşamaya mahkum edilen engelli vatandaşların, alışveriş merkezlerinde yaşadıkları zorluklardan yola çıkan Forum İstanbul, yeni bir uygulamaya geçiyor.

TC Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Müdürlüğü Genel Müdürü Aylin Çiftçi, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ve Yardımcısı Ahmet Tüfekçi, GÖZDER Başkanı Bülent Kelleci ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra Metin Şentürk gibi ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısında uygulamanın ayrıntıları paylaşıldı. 

Toplantıda konuşan GÖZDER Başkanı Bülent Kelleci, Türkiye’de engelli sorunlarının sadece ekonomik ve sosyal sorunlara indirgenemeyeceğini ifade ederek, engellilerin en başta gelen sorunlarından birinin ayrımcı uygulamalarda olduğunu belirtti. Kelleci, “Engellileri görmezden gelerek sorunun çözülmesi mümkün değil. Çeşitli uygulamalarla bu insanların da hayatta yer almalarını mümkün kılmak bizim elimizde. Bunun için Forum İstanbul’un bizlerle işbirliği yaparak, alışveriş merkezi içinde görme engellilerin hayatını kolaylaştıracak uygulamalara geçmesi örnek olacak nitelikte bir hareket. Bu uygulamalarla görme engelli vatandaşlar burada herkes gibi alışveriş yapacak ve zaman geçirebilecek” dedi.

Amacımız tüm engelleri kaldırmak

Uygulama hakkında bilgi veren Forum İstanbul Pazarlama Direktörü Binnaz Dinçer ise Forum İstanbul’un Türkiye’de görme engelliler için erişilebilir ilk alışveriş merkezi olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Forum İstanbul olarak sosyal yaşamın gerekliliklerinden tüm vatandaşların eşit yararlanabilmesi fikrinden yola çıktık ve GÖZDER’in de bu konudaki birikiminden faydalanarak, bazı uygulamaları hayata geçirdik. Merdiven, asansör ve zeminde hissedilebilir yüzeyler,sesli yönlendirme ve braille uygulamalar da Forum İstanbul’da hayata geçirildi. Tüm bu uygulamalar Türkiye’deki alışveriş merkezlerinde ilk olacak. Bu nedenle ayrıca gururluyuz. Hedefimiz tüm engelleri kaldırmak.”


Görme engelliler Forum İstanbul’da rahat rahat gezecek

Forum İstanbul’da görme engelliler için yapılan uygulamalar, örnek oluşturacak cinsten. Engelli ziyaretçilerin rahatça gezmesi ve hiçbir engel yokmuşçasına alışveriş yapabilmesi için dış alana kılavuz yönlendirmeleri ve iç alanda zemine hissedilebilir uyarı işaretleri yerleştirildi. Engelli ziyaretçilere bulundukları yerler hakkında bilgi vermek amacıyla tüm tuvalet, bebek ve aile odalarına braille kabartma levhaları yerleştirildi. Ayrıca mağaza girişlerine de marka isimlerinin Braille kabartma ile yazıldığı tabelalar konuldu. Braille kabartmalı müşteri hizmetleri el kitabı hazırlandı.

Uygulamanın en dikkat çekici yanlarından biri de sesli yönlendirme istasyonları. Alışveriş merkezinin çeşitli bölgelerine konumlandırılan sesli yönlendirme istasyonları, ziyaretçilerin danışmadan temin edebilecekleri bilekliklerle yön tayinini kolaylaştırıyor ve ziyaretçinin rahatça gezmesini sağlıyor. Ayrıca ziyaretçiler danışmadan baston ve sesli renk tanımlayıcı cihazlardan da temin edebilecek.

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Urfa haber Merkezi whatsaap ihbar hattı
Bu habere de bakabilirsiniz

Trump'tan Gülen'in iadesiyle ilgili talimat!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık