×
×
Ekonomi
''Erdoğan vedalaşmaya başladı''
İngiliz gazeteleri, dünkü AK Parti kongresine çok ilgili...
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29

AK Parti’nin 4. Olağan Büyük Kongresi dış basında da geniş yankı buldu. İngiliz Financial Times gazetesi, “Erdoğan’ın modern Türkiye’nin en güçlü başbakanı olarak vedalaşmaya başladığını” yazdı. CNN TÜRK Londra muhabiri Metin Güneş’in aktardığına göre İngiliz gazeteleri bu başlıkları attı.

 

Financial Times:

 

İngiliz Financial Times gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın pazar günü yaptığı konuşmayla, “modern Türkiye’nin en güçlü başbakanı olarak vedalaşmaya başladığını” yazdı. Başbakan’ın yaklaşık 10 yıllık iktidarını kutlarken zorlu sorunlarla karşı karşıya olduğunu yazan gazete, “Erdoğan iki buçuk saat süren duygusal konuşmasında başbakanlıktan ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin liderliğinden ayrılacağına dair verdiği sözü tutacağını söylerken, ülkenin ilk doğrudan seçilen cumhurbaşkanı olma isteğini de ima etmiş oldu” diye yazdı.

 

The Daily Telegraph:

 

The Daily Telegraph, Erdoğan’ın Suriye’de kan dökülmesine son verilmesi için çağrıda bulunduğunu yazdı. Gazete, Erdoğan’ın Ankara’da binlerce taraftarına hitaben yaptığı konuşmada “Tarih bu zalimleri affetmeyecektir” şeklindeki sözlerine yer verdi.

 

BBC:

 

BBC ise internet sitesinde Erdoğan’ın AK Parti’yi Müslüman ülkeler için bir model olarak gösterdiğini yazdı. AK Parti’yi “İslam kökenli” parti olarak tanımlayan BBC, kongrede Mısır ve Kırgızistan devlet başkanlarının da davetliler arasında bulunduğunu belirtti.


Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı