×
×
Ekonomi
Emeklileri Sevindirecek Haber!
Emekliler için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca sağlanan en önemli kolaylıklardan birisi de emekli aylıklarının konutta ödenmesi. Peki bu işlem nasıl uygulanacak?
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29

Her emekli, emekli aylığının konutunda ödenmesini isteyebilir...

Emekliler için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca sağlanan en önemli kolaylıklardan birisi de emekli aylıklarının konutta ödenmesi. Bu işlemin nasıl yapılacağı SGK'nın çıkarmış olduğu 2011/58 nolu Genelgesinde açıklanmış. Bu genelgeye göre;

Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının 4/1-(a) ve 4/1-(b) bentleri kapsamındaki emekli, dul ve yetimlerin gelir/aylıklarının konutta ödenmesi uygulaması ilk defa 2011 yılında başlatılmış olup, uygulama usul ve esasları PTT Genel Müdürlüğü ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan 5/1/2010 tarihli “Prim Tahsilatı ve Ödemelere İlişkin Protokol” ile belirlenmiştir. Protokolün 23 üncü maddesine göre; sigortalı ve hak sahiplerinin Kuruma gerek Genelge eki (Ek-2) Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinde “6-Ödemelerin Yapılacağı Banka veya PTT Şubesi”bölümüne aylıklarını almak istediği PTT şubesinin yanı sıra “Konutta” ibaresi yazılmak suretiyle, gerekse bu belge dışında Genelge eki (Ek-37) de belirtilen dilekçe ile müracaatta bulunmaları halinde hiçbir şarta bağlı olmaksızın;

4/1-(a) sigortalıları için ilk gelir/aylıklar da dahil olmak üzere hemen,
4/1-(b) sigortalıları için ilk aylıklar dışındaki gelir/aylıklar,
PTT işyerleri aracılığıyla konutlarında ödenecektir.


4/1-(a) sigortalılarının ilk karar işlemlerinde bu talebin bulunması halinde öncelikle sigortalının aylık bağlama programından aylığı bağlanacak ve ikametgahına en yakın PTT şubesi kayıtlara girilecektir. Dönem geçirilmeksizin bu defa “g cics”, “OD00” “7.1” “Adres Banka Güncelleme” menüsünde “Evde Ödeme (E/H)” seçeneğine “E” kodu girilmek suretiyle gelir ve aylıkların evde ödenmesi sağlanacaktır.
4/1-(b) ye ilişkin işlemler Emektar Projesi ile ilgili olarak hazırlanan kullanım kılavuzuna uygun olarak yapılacaktır.

PTT, gelir/aylıkları Kurum tarafından manyetik ortamda verilen bilgiler doğrultusunda hiçbir şarta bağlı olmaksızın, sigortalı ve hak sahiplerine ödeme günlerinde olmak üzere, bildirecekleri ikametgahında, geçerli bir kimlik belgesi ibraz edilmek ve imza karşılığı olmak şartıyla teslim edecek. Konutta ödeme ile ilgili herhangi bir ücret alınmayacak.

Ancak, alıcının adresinde bulunamaması durumunda ödenecek gelir/aylıklar dağıtıcılar tarafından yine sigortalı ve hak sahiplerinin gelir/aylıklarının gönderildiği PTT işyerine teslim edilecek.

Gelir/aylık alanın, ödemenin ihbar olarak bırakıldığı PTT işyerine telefon ederek ödemesinin konutuna getirilmesini istemesi durumunda, gelir/aylık emeklinin konutuna ikinci defa ücretsiz olarak götürülecek. İkinci defa da konutta yapılamayan ödemeler 6 (altı) ay süreyle bekletilecek, 6 (altı) ayın sonunda Kuruma iade edilecek.

İnternet ortamında www.turkiye.gov.tr adresinde yer alan “Adres ve Banka/PTT Değişikliği” menüsü de kullanılarak 4/1-(a) ve 4/1-(b) statülerindeki gelir/aylıkların konutta
ödenmesi talep edilebilir.

Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı