×
×
Ekonomi
Elektiriğe ve Doğalgaza zam
Doğalgaza yüzde 9.8, elektriğin toptan satış fiyatına da yüzde 10,1 oranında zam yapıldı.
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29

Doğalgaz fiyatlarına yüzde 9,8,, elektriğin toptan satış fiyatlarına ise yüzde 10,1 oranında zam yapıldı.

 

Zamlı tarife bugünden itibaren geçerli olacak.

 

BÜTÇE AÇIK VERİNCE...

 

Hükümet, artan harcamalar nedeniyle bozulan bütçe dengesini düzeltmeye yönelik yaptırımlarını sürdürüyor. Akaryakıt, alkollü içkiler, motorlu taşıt vergisi ve tapu harçlarının ardından doğalgaz ve elektriğe de zam geldi.

 

DOĞALGAZA %9.8

 

BOTAŞ, yarından geçerli olmak üzere doğalgaz satış fiyatlarının, yüzde 9,8 oranında artırıldığını açıkladı.

 

Yapılan yazılı açıklamada, "Uluslararası ham petrol ve petrol ürünü fiyatlarındaki yükselmelere nedeniyle gaz satış fiyatlarında düzenleme yapılması zarureti doğmuştur" denildi.

 

Doğalgaza yapılan zamma paralel olarak elektrik fiyatları da zamlandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) yeni tarifesi, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

ELEKTRİĞİN TOPTAN SATIŞINA %10,1

 

EPDK, TETAŞ'ın elektrik dağıtım şirketlerine yaptığı toptan satışta elektriğin kilowat saat fiyatını yüzde 10,1 oranında artırarak 18 lira 91 kuruştan 20 lira 80 kuruşa çıkardı.

 

Toptran satış fiyatlarındaki bu artış, konut, sanayi ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe en az yüzde 8-9 oranında zam olarak yansıyacak.

 

Elektrik fiyatlarının nihai tüketici için belirlenmesinde güç bedeli gibi farklı uygulamalar da olması nedebiyle, tüketiciye yansıyacak kesin zam oranını Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu açıklayacak.Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı