Ana Sayfa Eğitim Ehliyet sınavında yeni dönem başladı! Kağıt ve kalem yok

Ehliyet sınavında yeni dönem başladı! Kağıt ve kalem yok

Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet sınavında yeni bir dönemin başlandığını duyurdu. Artık ehliyet sınavlarında kağıt ve kalem kullanılmayacak. Adaylar bundan sonra sınav sorularını "e-sınav" merkezlerindeki bilgisayarlardan cevaplayacak.

Giriş Tarihi: 5 Ağustos 2018 Pazar 14:54
Ehliyet sınavında yeni dönem başladı! Kağıt ve kalem yok

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) , motorlu taşıt sürücü kursu (ehliyet) sınavlarında 81 ilde "e-sınav" salonlarının faaliyete geçirildiğini açıkladı. Daha önce, 28 ilde bulunan e-sınav merkezlerinin tüm illerde faaliyete geçirilmesiyle, motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarının kağıt ve kalemle yapılması sonlandırıldı. Kağıt ve kalem kullanılarak dün yapılan son sınava 108 bin kişi katıldı.

Ehliyet sınavına katılan adaylar, bundan sonra 81 ildeki e-sınav merkezlerinde sınava girecek. Bu kapsamda yılda yaklaşık 2 milyon 500 bin adayın sınava girmesi öngörülüyor.

ZORLUKLAR KALDIRILIYOR!

Adaylar, e-sınav uygulaması sayesinde sınava randevu sistemiyle en yakın tarihte girebilecek ve sonuçlarını sınavın hemen ardından öğrenebilecek. Kullanıcı dostu bilgisayar arayüzü ile adaylar, cevap kağıdında yanlış işaretleme, işaretlemeyi unutma gibi hatalardan da kurtulacak, bilgisayar kullanmayı bilmeyenler bile soruları rahatlıkla cevaplayabilecek.

E-sınavlarda, işitme engelli vatandaşlar için görsel, video, animasyon ve işaret diliyle sorular yer alacak. Motorlu taşıt sürücü kursu "e-sınav"larının Türkiye genelinde yapılmasıyla, soru ve cevap kağıdı baskısı, işçilik, tasnif, nakliye gibi maliyetler de düşecek.

 

(Milli Gazete)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Ders sayıları azalıyor, pedagojik formasyon kalkıyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık