Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel DTP'den Posterli Barış Yürüyüşü

DTP'den Posterli Barış Yürüyüşü

Demokratik Toplum Partisi'nin demokrasiye, barışa ve çözüme çağrı mitingi yürüyüşünün Şanlıurfa bölümü bugün gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
DTP'den Posterli Barış Yürüyüşü
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Abdullah Öcalan’ın posterleri altında yürüyüş yapan DTP’li milletvekillerine yönelik kalabalık grup sık sık Öcalan’a yönelik slogan attı.


DTP, 6 ilde gerçekleştirmeyi planladığı, 'Demokrasiye, barışa ve çözüme çağrı mitinginin Şanlıurfa ayağı bugün gerçekleşti. Topçu Meydanı’nda başlayan yürüyüşe DTP Eş Genel Başkanı ve Mardin milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır milletvekilleri Aysel Tuğluk ile Gülten Kışanak, Batman milletvekili Ayla Akat Ata, Şanlıurfa milletvekili İbrahim Binici, Siirt milletvekili Osman Özçelik ve Şırnak milletvekili Sevahir Bayındır kol kola yürüyerek Karakoyun iş merkezi önüne kadar geldi.


Karakoyun iş merkezi önünde toplanan kalabalığa seslenen DTP’nin eş genel başkanı Emine Ayna, barış ve demokrasiye yönelik çözümün adresini gösterdiği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün çözümden ve barıştan, özgürlüklerden ve kardeşlikten yana olduğunu beyan ettiğini hatırlattı.  Abdullah Öcalan’a sayın diye hitap eden Ayna, şunları söyledi: “İmralıdaki Sayın Öcalan Kürt sorunun çözümüne dair bizden ve herkesten görüşlerini istedi. DTP’nin çözümün bir tarafı olan Sayın Öcalan’a bu konudaki düşüncelerini halkla paylaşarak halkın görüşlerini ve emellerini alarak sunma yoluna gitti. Ama diğer yandan da çözümün diğer tarafına da çağrı yapmak istedik görüşmek istedik. Başbakandan randevu istedik. Belediye başkanlarımız randevu istediler ikisinden de cevap çıkmadı hayır diyemediler. Hiçbir konuda çözümsüz değiliz. Madem randevularımıza bir cevap yok. Talep ettiğimiz randevularımıza olumlu ve olumsuz bir cevap yok, biz çağrımızı yine yaparız. Dile getireceklerimiz neyse madem ki bu halkın bu talepleri bunlar bu halkın adına söyleyeceklerimiz neyse, o zaman bir yürüyüşe çıkarız halkımızla beraber, demokrasiye çözüme yönelik çağrımızı yaparız dedik. İnançsız değiliz her zaman çözümden ve demokrasiden yana inancımız sürdü sürmeye devam ediyor.”


PKK’nın 15 Temmuz’a kadar sözde tek taraflı çatışmasızlık kararını hatırlatan Emine Ayna, bu tarihten sonra bölgenin endişe içerisinde olduğunu savunarak ölümden yana endişelerin yerine barış kararının hakim olmasını istedi. Ayna barışın en önemli adımlardan biri yana olarak gördüğü TSK’nın Güneydoğu’daki operasyonların durdurulmasını isteyerek sözlerine şöyle sürdürdü: “Operasyonlar duracak. Operasyonlar sürerken biz barışı tesis edebilir miyiz? Bu yüzden 15 Temmuz’a kadar ki çatışmasızlık kararını önemsiyoruz. Ama büyük endişe sahibiyiz. İşte Temmuz ayındayız 15 Temmuz’a kadar bir şey kalmadı. 30 yıl içerisinde binlerce insan öldü. Artık yeter diyoruz ölümler dursun. Barış kararı herkeste gelişsin diyoruz. Bu endişeyi gidermek bu hükümetin görevidir. Başbakan niyetimiz iyi diyor, bu iyi niyetini görmek istiyoruz ilk adımı operasyonların ve ölümlerin durmasıdır.”


Parti otobüsünden halka seslenen Emine Ayna’nın konuşmasının ardından milletvekilleri halkı zafer işaretiyle selamladıktan sonra barış yürüyüşü sona erdi. Olaysız bir şekilde dağılan grubun ardından milletvekilleri kara yoluyla Diyarbakır’a hareket etti.

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık