Ana Sayfa Genel Doktorların Hayatı Tehlikede

Doktorların Hayatı Tehlikede

Balıklıgöl devlet hastanesinde 3 günde 3 doktor hasta yakınları tarafından saldırıya uğradı. Tabipler Odası bu konuda işlem yapmayanları kınadı...

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
Doktorların Hayatı Tehlikede

Şanlıurfa Tabipler Odası başkanı Prof. Dr. Şahin Aksoy yaptığı yazılı açıklamada "Ülkemizde sağlık hizmetlerinin son birkaç yıldır, gerek Sağlık Bakanlığının yürüttüğü politikalar, gerekse sağlık çalışanlarının özverili çabaları ile hastalar açısından iyiye gitme eğiliminde olduğun herkesin malumudur. Özellikle Sağlık Bakanlığı hastanelerinde ihdas edilen Hasta Hakları Birimleri ile hastalar ve hasta yakınlarının her türlü şikayet ve beklentileri hassasiyetle ele alınarak karşılanmaya çalışılmaktadır. Ancak söz konusu son birkaç yıl aynı zamanda başta hekimler olmak üzere bütün sağlık çalışanlarına hasta ve hasta yakınları tarafından yöneltilen sözlü ve fiili şiddetin gün geçtikçe arttığı bir dönem olmuştur.

Maalesef son bir yılda bu anlamda Şanlıurfa’da pek çok talihsiz olay yaşanmıştırr. Biz, meslek örgütü olarak her defasında dilek, temenni ve beklentilerimizi dile getiren açıklamalar yapmamıza rağmen gerekli mesajın kamuoyuna ulaşmadığını gözlemlemekteyiz. Odamıza yapılan başvurulardan anlaşıldığı üzere, son bir hafta içerisinde Şanlıurfa Balıklıgöl Devlet Hastanesinde Acil Servis doktorları Dr. Kadir GÖKALP, Dr. Nesrin KARA ve Dr. Mehmet Emin TAŞDÜZEN’e farklı 3 günde hasta yakınları tarafından sözlü saldırı ve fiili şiddet teşebbüsünde bulunulmuştur. Fiili saldırının güvenlik görevlilerinin olaya müdahalesi ile teşebbüs aşamasında kalması bizim açımızdan sevindirici olsa da, hekimlerin tamamen görevlerinin gereğini yaparken bu tür saldırılara uğraması insanlık ve Şanlıurfa halkı adına utanç vericidir.

Bu olaylar vesilesi ile saldırganları ve buna seyirci kalanları nefretle kınıyor, hekimlere yönelik saldırıların devam etmesi halinde Şanlıurfa’daki hekimler olarak, yasalar ve tıp etiği ilkeleri sınırları içinde kalmak şartıyla eylemlilik sürecine girmekten çekinmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz." dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık