Ana Sayfa VİRANŞEHİR DEDAŞ'tan Viranşehir açıklaması: Kaçak kullanım arttı!

DEDAŞ'tan Viranşehir açıklaması: Kaçak kullanım arttı!

Elektrik kesintisi nedeniyle Viranşehir'in karanlığa mahkum edilmesine ilişkin açıklama yapan DEDAŞ, kaçak kullanımın arttığını iddia edip, "Kesinlikle elektrikle ısınmanın önüne geçilmesi ve kaçak kullanımdan vazgeçilmesi gerekmektedir" denildi. DEDAŞ, bir de vatandaş ve STK'lardan destek istedi.

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2018 Çarşamba 12:16
DEDAŞ'tan Viranşehir açıklaması: Kaçak kullanım arttı!

Viranşehir'de trafo patlamasının ardından yaşanan ve bir gün boyunca süren kesintilere ilişkin Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) açıklama yaptı.

Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri, yaşanan bu sorunların temel sebebinin elektrikle ısınma ve kaçak kullanım olduğunu iddia ederek "Hava sıcaklığının aniden düşmesi ile birlikte Dicle Elektrik Dağıtım bölgesini oluşturan bir çok il ve ilçede vatandaşlar ısınmak için elektrik sobalarına yüklendi. Buna bir de artan kaçak tüketim eklenince tüketimi birkaç kat artan yerlerde ciddi arızalar yaşanmaya, trafolar yanmaya başladı. Yapılan kontrollerde birçok yerde yeraltı hatlarına dahi kaçak bağlantı yapıldığı belirlendi. Bir de Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde kış mevsimine kadar gelmesi beklenen doğal gaz gelmeyince, vatandaşlar ısınmak için elektrik sobalarına yüklendi. Kaçak kullanımın da etkisi ile bir anda ilçedeki elektrik tüketimi 2.5 kat arttı.

Artan elektrik tüketimi yüzünden ilçeye enerji sağlayan ana merkezlerde bulunan 5 kesici ölçü hücresi ve 7 trafo kapasitelerinin üzerindeki yükü taşıyamayarak yandı. Aşırı ısınma sebebiyle birçok noktada iletkenler koptu, bağlantı noktaları ise hasar gördü. Bu sebeple ilçe merkezi ve bazı mahallelerde elektrik kesintileri yaşanmaya başlandı" denildi.

"ELEKTRİKLE ISINMANIN ÖNÜNE GEÇİLSİN"

Vatandaş ve sivil toplum kuruluşlarından destek isteyen DEDAŞ, "Kesinlikle elektrikle ısınmanın önüne geçilmesi ve kaçak kullanımdan vazgeçilmesi gerekmektedir. İlçeye doğalgaz akışı sağlanıncaya kadar STK ların bu işe kafa yoran insanların duyarlılık göstererek, kaçak elektrik kullanımı ve israfın önlenmesi konusunda şirketimize gerekli destek sunmalarını bekliyoruz’’ ifadelerini kullandı.

 

Ajans Urfa

YORUMLAR
  • yorum2018-11-28 23:00:03Mustafa

    Yalan . Adi malzeme kullanıldı.
    Karşılarında çocuk mu var.
    V.sehir de kacak yok bunu bahane etmesin.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa şehitleri için tören düzenlendi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık