Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Çocuk İstismarı ve İhmalı

Çocuk İstismarı ve İhmalı

İlimizde 24'26 Haziran tarihleri arasında Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Başhekimliği ve Ankara Üniversitesi İşbirliği ile organize edilen

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
Çocuk İstismarı ve İhmalı
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Çocuk İstismarı ve İhmali konularında seminerler düzenlenecektir.

Şanlıurfa Kadın Hastalıkları Doğum Hastanesi Başhekimi  Op.Dr. Mehmet DEMİR yaptığı açıklamada; "İlimizde 24–26 Haziran tarihleri arasında Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Başhekimliği ve Ankara Üniversitesi İşbirliği ile organize edilen ‘Çocuk İstismarı ve İhmali’ konularında seminerler düzenlenecektir. halkımız davetlidir." dedi.

            Çocuk İstismarı kısaca; çocuklara erişkinler tarafından uygulanan kötü davranış ve tutumlar olarak tanımlanabilir. İstismar, çocuğun beden ve ruh sağlığını bozduğu için fiziksel, duygusal, zihinsel ve/veya cinsel gelişimini de olumsuz etkiler. İstismarın önemli bir özelliği de engellenebilir olmasıdır. Bunu önlemek adına bireye, aileye ve topluma yönelik çeşitli girişimlerde bulunabilir. Böylece istismara uğrayan çocukların bu durumu en az zararla atlatabilmesi sağlanabilir.

     Çocuğa bakmakla yükümlü kimselerce, çocuğun beslenme, giyinme, barınma, eğitim, sağlık ve sevgi gibi temel gereksinmelerinin yeterince karşılanmaması ya da bu gereksinimlerin ihmal edilmesi ise çocuk ihmali olarak tanımlanmaktadır.

      Dünya sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 1–14 yaş grubundaki 40 milyon çocuk istismara ve ihmale uğramakta, tıbbi ve sosyal desteğe ihtiyaç duymaktadır. 2001 yılı verileri her gün ortalama 2500 çocuğun istismarla karşılaştığı ve her yıl 5 yaş altındaki 5000 – 10000 çocuktan birinin fiziksel şiddet nedeniyle öldüğünü göstermektedir.

    Toplumda farkındalık sağlanmasına yönelik düzenlenecek olan seminerlere Ankara Üniversitesinden Prof Dr. Betül ULUKOL, Yrd.Doç.Dr. Burcu EŞİYOK ve Sosyal Hizmet Uzmanı Özdecan BEZİRCİ katılacaklardır.

      24 Haziran 2009 Çarşamba günü Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi çalışanlarına; hastanenin toplantı salonunda,

       25 Haziran 2009 Perşembe günü tüm sağlık çalışanlarına; Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi toplantı salonunda,

       26 Haziran 2009 Cuma günü saat 13.30’da ise Çocuk Mahkemesi Hekimliği İl Emniyet Müdürlüğü (Çocuk Şube Müd.), İl Milli eğitim Müdürlüğü ile SHÇEK personellerine ve halka yönelik olarak, Şanlıurfa Belediyesi Şair Nabi Kültür Merkezinde söz konusu seminerler düzenlenecektir.

     Gelişmiş ve sağlıklı bir toplum; geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın her türlü istismar ve ihmalden korunması ile mümkün olabilecektir.

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık