Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa AK PARTİ Çiğ Köfte Bizim!

Çiğ Köfte Bizim!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Uğur Büyükhatipoğlu Twitter'dan çiğ köftenin tescil edildiğini duyurdu.

Giriş Tarihi: 29 Ağustos 2017 Salı 00:34
Çiğ Köfte Bizim!
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Şanlıurfa'nın yöresel lezzetlerini koruma altına almaya çalışan Uğur Büyükhatipoğlu yöresel yemeklerin tescillenmesi için uzun zamandır verdiği mücadelenin neticelendiğini Twitter'dan duyurdu. Uğur Büyükhatipoğlu yaptığı paylaşımda " Şanlıurfa Çiğköftesi halıhazırda tescilli bir coğrafi işaret, 18.03.2009 tarih ve 109 no ile Ticaret Sanayi Odası tarafından tescil ettirilmiş " dedi. Şanlıurfa'nın tarihi ve yöresel mirası üzerine çalışmalar yapan Büyükhatipoğlu, Şanlıurfa değerlerini korumak için elinden geleni yapıyor.

Şanlıurfa Çiğ Köfte olarak Türk Patent ve Marka Kurumu üzerinden yapılan incelemede ŞANLIURFA TİCARET VE SANAYİ ODASI (5448288) adı altında tescillendiği görülmektedir

Coğrafi İşaret Nedir?

Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren ad veya işaretlere “coğrafi işaret” denir. Coğrafi işaretler, ayırt edici özelliği ile ön plana çıkan ve bulunduğu bölge ile özdeşleşen doğal ürünler, tarım, maden ve el sanatları ile sanayi ürünlerine verilen işaretlerdir.

Bir yörenin herhangi bir ürünü, meyvesi, taşı, madeni diğer yörelerde üretilenlerden farklı olabilir veya bir yörede üretilen halı, kilim, kumaş, çini vb. herhangi bir nedenle ün kazanmış olabilir. Bu ürünlerin üzerinde o yörenin adının kullanılması, tüketiciler tarafından o ürünün benzerlerinden farklı özelliklere sahip olduğu şeklinde algılanabilir. Tüketiciler, söz konusu yöre adıyla satılan ürünleri o yörenin adına duydukları güvenle, aynı türdeki diğer ürünlere tercih edebilirler. Coğrafi işaretler, geleneksel bilginin bir ürün gibi şekillendirildiği, paketlendiği, alındığı ve satıldığı bir boyuttadır. Ürünün kalitesi, geleneksel üretim metodu ve coğrafi kaynağı arasında kurulan sıkı bağı simgeleyen bir güvencedir. Coğrafi işaretler menşe adı ve mahreç işareti olarak iki ayrı şekilde değerlendirilir

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık