Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Cehennem Sıcakları Başlıyor

Cehennem Sıcakları Başlıyor

Türkiye bu hafta kavrulacak Şanlıurfa'da sıcaklık 50 dereceyi görecek. Nem nedeniyle '80 dereceden' fazla sıcaklık hissedilecek.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
Cehennem Sıcakları Başlıyor
whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi

Bu hafta zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayın. Çünkü güneş, Türkiye'yi yakacak! Türkiye bu hafta yazın en sıcak günlerini yaşayacak. Hava sıcaklıkları, yarın ve perşembe günü Şanlıurfa'da meteoroloji verilerine göre 40 derece Ancak nemle birlikte sıcaklıklar iki katı daha fazla hissedilecek. Gölgede 40 derece olarak açıklanan hava sıcaklığına bağlı nemin yüzde 70 olması durumunda 73 derece, güneş altında ise 80 derecenin de üzerinde hissedilecek. Şanlıurfa'da hava sıcaklığı yarın ve perşembe günü 40 Cuma ve Cumartesi günü ise 41 dereceyi bulacak.Nem oranı bugün %68 yarın ise %69'a kadar çıkacak.
Psikolojiyi de bozuyor!
Meteoroloji Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Mustafa Diren, özellikle deniz kıyılarında rüzgar olmadığı durumlarda nemin yükseldiğini ve sıcağın da etkisiyle bunaltıcı boyutlara ulaştığını vurgulayarak, "Sıcaklık insanın dengesini bozabilir. 70-80 derece hissedilen sıcaklık insanı fiziksel ve ruhsal açıdan olumsuz etkileyebilir'' dedi.

Dikkat! Bol su için, bol kıyafet giyin ve az yiyin....
Aşırı sıcakların, bebekler, yaşlılar, böbrek, kalp ve akciğer hastalığı ya da yüksek tansiyonu olanlar için risk oluşturduğunu berlirten Dr. Gökhan Ordu, sıcaklığın etkilerinden korunma yollarını şöyle sıraladı:
Sıcaklığın çok yükseldiği saatlerde (10.00-16.00 arası), güneş altında veya kapalı alanda kalınmamalı,
Yoğun fiziksel aktivite ya da spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli,
Her bir saatlik spor için 2-4 bardak sıvı alınmalı,
Bol su, ayran, maden sodası tüketilmeli. Alkol ve sigaradan mümkün olduğunca uzak durulmalı (Özellikle alkollü ve gazlı içecekler sıvı kaybını arttırır)
Ağır ve yağlı yemeklerden kaçınılmalı, sebze ve meyve türü gıdalar tüketilmeli,
Sentetik ve dar giyecekler yerine; pamuklu ipek veya ketenden bol ve rahat kıyafetler tercih edilmeli.

whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık