Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Ekonomi Bunun Adı Üstü Kapalı Zam

Bunun Adı Üstü Kapalı Zam

Şanlıurfa’da neredeyse gizli bir şekilde yapılan ekmek gramaj azalması Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından onaylandı.

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2017 Cuma 17:08
Bunun Adı Üstü Kapalı Zam
whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi

Şanlıurfa Fırıncılar Odası ekmeğe fiyatta zam yapmayarak gramaj azalmasına gitti. Her seferinde ekmeğe zam yok diyen Fırıncılar Odası, vatandaşlardan tepkinin gelmemesi için zam yerine gramaj azalmasına gitti. Aslında bunun adı üstü kapalı zam. Eskiden Urfalı vatandaşların sürekli şikâyet ettiği ekmekler küçük, eve getirene kadar kuruyor sorunları tekrardan yaşanacak. Ekmekte kaliteyi artırmak istiyoruz diyen fırıncılar odası ise bu duruma ne diyecek.

Vatandaşı adeta hayal kırıklığına uğratan Fırıncılar Odası, ekmekte gramaj artırımına gitmesi gerekiyorken böyle bir kara alması vatandaşlar tarafından tepki ile karşılanıyor.

Uzun süredir görüşülen ve her seferinde öyle bir şeyin olmadığını söyleyen Şanlıurfa Fırıncılar Odası, birden aldığı bir karar ile fırıncı esnaflarını bahane göstererek gramaj azalmasına gitti. Alınan bu karar Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından onaylandı.

Geçtiğimiz yıllarda vatandaşımıza en kaliteli ekmeği yedirmek istiyoruz, ondan dolayı fiyata bağlı olarak gramaj artırmasına gidildiğini güzel bir şekilde söyleyen Fırıncılar Odası bu sefer esnafı bahane ederek fırıncı kardeşlerimiz zarar ediyor deyip vatandaşların korkusundan arttırmadıklarını fiyattan dolayı gramajda azalmaya gitti.

Böyle bir formül ile ekmeğe 20 gram küçültmek anlamına gelen yeni düzenleme bugünden itibaren (17 Kasım 2017) geçerli olacak. Tırnaklı ekmek bundan itibaren daha kalitesiz olacak, 160 gram az ve daha kaliteli ekmek üretmek istiyoruz diyen fırıncılar odası ekmeği 180 grama çıkarmıştı. Yapılan uygulamanın üzerinden 2 yıl geçemden bu sefer fırıncılar zarar ediyor deyip gramajı tekrar 160’a çekti. Açık ekmek ise 170 gramdan 150 grama düşürüldü, ama 75 kuruş olan fiyat değişmedi.

Yeni uygulamaya göre, Unlu mamul işletmecileri 250 gram Somunu 1 liradan satabilecek.

800 gram Suriye ekmeğinin fiyatı ise 2,5 lira olarak belirlendi.

Peki? Kalitesiz ekmek nerede kaliteli ekmek nerede kaldı? Ekmekler yine kuruyacak, kalite yine düştü. Aslında bu yapılan ekmeğe iki zammın birden yapılması anlamına geliyor, gramaj artışı deyip artırılan fiyatın ardından fırıncılar zarar ediyor deyip azaltılan gramaj ama aynı kalan fiyat buna vatandaşlar ne diyecek.

 

 

 

 

 

 

 

urfanatik

whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Urfa haber Merkezi whatsaap ihbar hattı
Bu habere de bakabilirsiniz

Yazarımız'dan Ekonomi Analizinde Son Durum;

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık