Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa BİRECİK Birecik'te "Fıstık Festivali" düzenlenecek

Birecik'te "Fıstık Festivali" düzenlenecek

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde, halkın en önemli geçim kaynakları arasında yer alan fıstığın ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtımı amacıyla "Fıstık Festivali" düzenlenecek.

Giriş Tarihi: 5 Eylül 2016 Pazartesi 09:10
Birecik'te
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Fıstığın hak ettiği değeri görebilmesi için tanıtım atağı başlatan Birecik Belediye Başkanı Av. M. Faruk Pınarbaşı, Türkiye'nin, fıstık üretiminde İran ve ABD'den sonra dünyada üçüncü sırada yer almasına rağmen, bu ürünün ülkemizde yeterli desteği göremediğini ifade etti.

ADI "ANTEP", ÜRETİM URFA

Son yıllarda artan ağaç sayısı ile üretim ve kalitenin de sürekli yükseldiğini vurgulayan Pınarbaşı, "Ülkemizde fıstık üretiminin yüzde 90'ı 5 ilimizde gerçekleştiriliyor. 'Antepfıstığı' deniyor, ancak gerçek belgeler Türkiye'de yetişen fıstığın yüzde 67'sinin Şanlıurfave bölgesinde yetiştiğini ortaya koyuyor. Şanlıurfa'da 17 milyon fıstık ağacı var ve bunun 8 milyonu sadece Birecik'te bulunuyor. Yani ilimizde üretilen fıstığın yüzde 45'i sadeceBirecik'te üretiliyor" dedi.

FINDIĞA VAR, FISTIĞA YOK

Ülke ekonomisine önemli katkıları olan fıstığın, desteklenen ürünler arasında yer almadığına dikkati çeken Pınarbaşı, şunları söyledi:

"Burada bir boşluk var. Fıstıkla ilgili bir katalog hazırlayacağız ve bu katalogda fıstıkla ilgili değerleri ortaya koyacağız. Fıstığın neden desteklenmesi gerektiğini açıklayacağız. Yetkili isimlerden bu konularda görüşler alacağız. Ben, fıstığın da en az fındık kadar desteklenmesi gerektiği inancında olan biriyim. Kesinlikle desteklenmesi gerekiyor. Zeytine, fındığa, buğdaya veya başka ürünlere destek veriyorsunuz, fıstığa vermiyorsunuz. Bu böyle gitmez."

FESTİVAL İLE DÜNYAYA TANITILACAK

Birecik Belediye Başkanı Av. M. Faruk Pınarbaşı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in Şanlıurfa milletvekili olmasının kendileri açısından önemli bir avantaj olduğunun altını çizerek, "Sayın Bakanımızla da bu konuyu görüşeceğiz. Görüşlerimizi, sıkıntılarımızı anlatacağız. Ben fıstığın da destekleme kapsamına alınacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Birecik'te fıstık hasat şenliğini Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna'nın katılımıyla gerçekleştirdiklerini hatırlatan Pınarbaşı, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik'i davet ederek, burada bir Fıstık Festivali yapacağız. Bu festival ile fıstığı sadece Türkiye'ye değil, dünyaya tanıtacağız" dedi.


Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık