Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel "Beyaz Altın"ın GAP'taki Serüveni

"Beyaz Altın"ın GAP'taki Serüveni

GAP'ın merkezi konumundaki Şanlıurfa'da, 30 yıl önce toplam tarım alanının yüzde 15'ini oluşturan pamuk üretimi, sulu tarımın yaygınlaşması ve ekonomik getirisiyle 5 kat artarak yüzde 80'lere ulaştı.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:26
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
Harran Üniversitesi (Hrü) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, yaptığı açıklamada, bölgede "Beyaz altın" olarak da adlandırılan pamuğun suyu ve ılıman iklimi seven bir bitki olmasından dolayı geçmişte daha çok Ege ve Çukurova bölgesinde yetiştirildiğini belirtti.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal kalkınma projelerinden biri olan GAP'ın bazı bölümlerinin hayata geçirilmesiyle bölgede sulanan tarım arazilerinin miktarının arttığını anlatan Prof. Dr. Çullu, buna paralel olarak pamuk ekiminin de her geçen yıl biraz daha arttığını ifade etti.

Başlangıçta Harran Ovası'nda dar bir alanda, buğday hasadının ardından ikinci ürün olarak ekimi yapılan pamuğun şu anda bölgede en çok tercih edilen tarım ürünleri arasında ilk sırada yer aldığını ifade eden Prof. Dr. Çullu, şöyle devam etti:

"1970'lerden sonra özellikle Akçakale bölgesinde yer altı pompaj sularının devreye girmesiyle kısmen de olsa pamuk üretimi yapılmaya başlandı. 1980'lerden sonra ovanın yaklaşık yüzde 15'inde pamuk ekimi yapılırken 1990'lı yılların ikinci yarısından sonra bölgedeki tarım arazilerinin sulamaya açılmasıyla bu oran önce yüzde 60'Lara, ardından yüzde 80'e ulaştı. 2000'li yıllarda fiyat politikalarına bağlı olarak bu oranda zaman zaman artışlar ve azalmalar görüldü. Şu anda Harran ve Şanlıurfa ovalarının yüzde 80'inde pamuk ekimi yapılıyor. Bu yılki pamuk fiyatlarının durumuna göre gelecek yıl bu oran artabilir."

-"İthalatın önüne geçilebilir"

Pamuk üretiminin zahmetli bir iş olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çullu, buna rağmen sulama imkanlarının ve verilen desteklerin daha da artmasıyla üretim alanlarının da arttığını söyledi.

Prof. Dr. Çullu, Türkiye'nin pamuk üretiminin yaklaşık üçte birinin Şanlıurfa'dan karşılandığını belirterek, "Türkiye zaman zaman pamuk ithal ediyor. Önemli bir ithalat var. Oysa Türkiye, tekstil ülkesi. Pamuk üretimi uygun metotlarla yapıldığı zaman rekoltesi de artırılabilir. Bölgedeki üniversitelerde yapılan araştırmalarla üreticilere bilimsel destek sağlanabilir" dedi. haberler.com

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Urfa haber Merkezi whatsaap ihbar hattı
Bu habere de bakabilirsiniz

Trump'tan Gülen'in iadesiyle ilgili talimat!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık