Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Siyaset Başkan Erdoğan'ı kızdıran soru: 'Suriyeliler gidebiliyorlarsa niye dönüyorlar?''

Başkan Erdoğan'ı kızdıran soru: 'Suriyeliler gidebiliyorlarsa niye dönüyorlar?''

AK Parti’nin Kızılcahamam kampında Suriyeli mültecilerin durumu tartışma konusu oldu

Giriş Tarihi: 8 Ekim 2018 Pazartesi 13:33
Başkan Erdoğan'ı kızdıran soru: 'Suriyeliler gidebiliyorlarsa niye dönüyorlar?''
whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi

Hafta sonu gerçekleşen AK Parti'nin Kızılcahamam 27. İstişare Kampı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Dönüşleri hızlandırılmalı, bazı bölgelerde ciddi sıkıntı yaratıyorlar. Bayramda gidebiliyorlarsa niye dönüyorlar” diyen AKP'li milletvekiline, “Bizim yaklaşımımız ensar-muhacir anlayışı. Biz aynı durumda olsaydık ne yapardık? Meseleye böyle bakılmasına üzüldüm” diye kızdığı belirtildi.

ERDOĞAN'I KIZDIRAN SÖZLER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Suriyelilerin geri dönüşlerinde artış yaşandığını aktardığı sırada bir milletvekili, “Dönüşler hızlandırılmalı, bazı bölgelerde çok ciddi sıkıntıya yol açıyorlar. Bayramda gidebiliyorlarsa niye dönüyorlar?” ifadelerini kullanarak Suriyeliler ile ilgili halkın düşüncelerini aktardı.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, olaya sadece bir yönüyle bakılmamasını isteyerek, “Onların da bize kazandırdıkları var. Bizim yaklaşımımız, ensar-muhacir anlayışı. 3.5 milyon insan, biz onlara ev sahipliği yapıyoruz. Biz aynı durumda olsaydık ne yapardık? Böyle bir hava oluşmasını üzüldüm. Böyle düşünmek ensarlığa uygun değildir. Bayramda ateş olmuyor. O süreci değerlendirerek yurtlarını, yuvalarını görüyorlar, orada kalanlar da oluyor. Bu anlamda izin veriliyor” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu da, Zeytin Dalı operasyonundan sonra dönüşlerin olduğunu, ancak bazı bölgelerde insanların dönebilecekleri ve yaşayabilecekleri bir yer olmadığını belirterek, dönüşlerin azlığının bundan kaynaklandığını söyledi. Erdoğan, savaşın tamamıyla bittiği bölgelerde güvenlikli büyük şehirlerin yapılabileceğini, böylece daha güvenli bir yaşamın sağlanabileceğini belirtti. Bazı milletvekillerinin de sigortasız ve daha az paraya çalıştırılmaları nedeniyle iş sahiplerinin Suriyelileri tercih ettiğini, bunun da toplumda huzursuzluk ve rahatsızlık yarattığını söylemesi üzerine Erdoğan, Aile ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konuyla ilgili gerekli çalışmaları yapmasını istedi.

 

Kaynaklar:Mynet

whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi
YORUMLAR
  • yorum2018-10-09 13:19:26urfalı

    savaş mağduru kadınlara çocuklara yetimlere yardımcı olan el uzatan sivil toplum kuruluşlarına teşekkürler

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Urfa haber Merkezi whatsaap ihbar hattı
Bu habere de bakabilirsiniz

Süleyman Soylu'dan ByLock açıklaması: Bugüne kadar...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık