urfahabermerkezi Facebook
urfahabermerkezi Twitter

Ana Sayfa Kültür-Sanat Bakanlığın Kırşehirli davulcu kararı, Urfalıları kızdırdı

Bakanlığın Kırşehirli davulcu kararı, Urfalıları kızdırdı

Kırşehir'de davulun efsanesi olarak bilinen Adem Göçer'in UNESCO "Yaşayan İnsan Hazinesi" unvanı için aday gösterilmesine Şanlıurfa'dan tepki geldi. Yanık sesli sanatçıları ve başarılı müzisyenleriyle tanınan Şanlıurfa'da 60 yıllık davulcu Kadir Eğlence'nin aday gösterilmesi gerektiği savunuldu.

Giriş Tarihi: 30 Ağustos 2018 Perşembe 16:06
Bakanlığın Kırşehirli davulcu kararı, Urfalıları kızdırdı

UNESCO ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 2006 yılında imzaladığı protokolle, Türkiye'de somut olmayan kültürel miras taşıyıcılarının araştırılması, tespiti ve kayıt altına alınması için çalışmalar başlatıldı.

Bu kapsamda her yıl, Kültür ve Turizm Bakanlığınca Türkiye'nin kültürel yaşantısına katkı sağlayan kişiler, UNESCO'nun Yaşayan İnsan Hazineleri Mirası'na aday gösteriliyor. Bu yıl da Bakanlık Kırşehir'de Abdal kültüründe davulun efsanesi olarak bilinen Adem Göçer'i UNESCO "Yaşayan İnsan Hazinesi" unvanı için aday gösterdi. 50 yıldan bu yana davulculuk yaptığı bilinen Göçer'in adaylığına Şanlıurfa'dan tepkiler yükseldi.

Yanık sesli türkücüleri, başarılı müzisyenleri ile müzik dalında adından sıklıkla söz ettiren Şanlıurfa, kendi içlerinden üstelik 60 yıldır davulculuk yapan Davulcu Kado lakaplı Kadir Eğlence'nin aday gösterilmesi gerektiğini savundu. Babasının da kendisi gibi davulcu olduğu bilinen ve bir dönem ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses'le de birlikte çalışan Davulcu Kado'nun bu unvanı daha çok hak ettiği belirtildi.

Şanlıurfalılar bu gelişmeyi haksızlık olarak değerlendiriyor.

 

AJANS URFA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfalı oyunculardan bol aksiyonlu film!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık