urfahabermerkezi Facebook
urfahabermerkezi Twitter

Ana Sayfa Genel Bakan Çelik’ten Açlık Grevleri Değerlendirmesi

Bakan Çelik’ten Açlık Grevleri Değerlendirmesi

Türkiye genelinde 12 Eylül’den beri cezaevlerinde siyasi tutukluların sürdürdüğü açlık grevlerinin dün terörist başı Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine son buldu. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Burada bir insanımızın dahi hayatını kaybetmemesi gerekiyordu, böyle neticelenmesi sevindiricidir” dedi.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29
Bakan Çelik’ten Açlık Grevleri Değerlendirmesi

Bakan Çelik açlık grevlerinin son bulması ile ilgili, “Bu açlık grevleri ölüm olayının olmadan sonlanması sevindirici faka bu vesileyle şunu söylemek istiyorum. Türkiye ne Saddam’ın Irak’ı, ne Esad’ın Suriye’si ne de Mübarek’in Mısır’ıdır. Türkiye demokratik bir ülkedir. Hak aramaya dair tüm yolların açık olduğu bir ülkedir. Dolayısıyla masada konuşulup çözülemeyecek hiçbir meselesi olmayan Türkiye’yi dışa dönük imajını bozmaya yönelik bu ve benzeri davranışlardan herkesin sakınması gerekir. Çok uzaktaki ülke insanları Türkiye’de ne oluyor diye soru soruyor.

 

Türkiye’de ne olabilir ki Türkiye’de çok güzel ve anlamlı şeyler oluyor. Bunları karartmaya bu güzel gidişatı bozmaya düşmanı sevindirmeye dönük davranışlardan her vatandaşımızın kaçınması gerekiyor. Şunun da bilinmesi gerekiyor. Ben bu bölgenin Bakanıyım . biz bütün vatandaşlarımızın temsilcisiyiz. Vatandaşlarımızı arasında bir ayrım yapmayı da doğru bulmuyoruz. Son derece yanlıştır. Ben Kürt, Türk, Arap herkesin Bakanı ve temsilcisiyim. Bu ülkede kim yaşıyorsa biz herkesin bakanı ve temsilcisiyiz. Dolayısıyla burada lokal insanları sağa sola bölüp eskiden olduğu gibi sağcılık, solculuk, bugün Türk- Kürt deyip hizmet bekleyen sorunun çözülmesini bekleyen vatandaşların sorunlarını görmemezlikten gelmeye dönük politik ve siyasi şovlardan davranışlardan herkesin kaçınması gerekiyor. Özellikle de bölge insanına şunu söylemek istiyorum. Konuşmaksa konuşmak, sorun çözmekse sorun çözmek eyvallah. Gönül birliği yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Açlık grevlerinin terörist başı Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine son bulması noktasına da değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Kimin çağrısı ben bilmiyorum. Ben işin sonuç boyutuna bakıyorum. Burada bir insanımızın dahi hayatını kaybetmemesi gerekiyordu. Böyle bir şekilde neticelenmesi sevindiricidir. Ama işin öte tarafını perde arkasını yine terörle bağlantılı, çatışmalarla bağlantılı şekle dönüştürülüyorsa kendilerine yazık ediyorlar. Çünkü halkımız bu çatışmalardan bu kavgalardan yorulmuş bu kanlar hayatı çekilmez hale getirmiş. Artık bunlara prim vermeyen bir vatandaşımız var. Bunları zorlayarak baskı uygulayarak ne istiyorsunuz. Nedir Türkiye’de konuşulamayan mesele? Onun için halen olayların öncesinde terör ile bağlantılı hale getirmeyi doğru bulmuyorum” diye konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık