urfahabermerkezi Facebook
urfahabermerkezi Twitter

Ana Sayfa Genel Bakan Çelik, Şuyergep Toplantısı'na Katıldı

Bakan Çelik, Şuyergep Toplantısı'na Katıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa'da Yerel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Platformu (ŞUYERGEP) 12.Planlama Toplantısı'na katıldı.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29
Bakan Çelik, Şuyergep Toplantısı'na Katıldı

Dedeman Otel'de Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından gerçekleştirilen ŞUYERGEP Toplantısı'na; Bakan Çelik ile birlikte, Vali Celalettin Güvenç, Ak Parti milletvekilleri, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyunlu, ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin ve STK temsilcileri katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan genel sekreter İlhan Karakoyunlu, Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın yıllık faaliyetleri hakkında genel bilgiler verdi. 2 yılda 268 projeye imza attıklarını söyleyen Karakoyunlu, "2 yılda bir çok projeye imza attık. Türkiye'de cazibe merkezleri olarak bilinen kentlerin arasında Şanlıurfa ve Diyarbakır da bulunuyor. Bu seneki projelerimiz için 40 milyon TL'lik kaynak aktarıldı. Kaynağımız tamamen KOBİ'lere ve girişimcilere yöneliktir" ifadelerini kullandı.

 

"YABANCI SERMAYE YÜZDE 35 İSTİHDAM SAĞLIYOR"

 

ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin de, yabancı sermayenin bölgeye yüzde 35'lik bir istihdam sağladığını kaydetti. 2012 yılı içerisinde toplam 76 tane teşvik belgesinin bulunduğunu belirten Ertekin, "Temmuz, Ağustos ayında bu teşvikler arttı. Ekim ayında ise istihdamımız arttı. 495 milyon TL'lik teşvik kaynağımız bulunuyor. Yabancı sermayede yatırımlar azmış gibi görünüyor ama istihdam olarak baya bir katkı sağlıyor Şanlıurfa'ya... Yabancı sermaye genellikle çağrı merkezleri üzerinden istihdam sağlıyor. Bu istihdam toplam yüzde 35'lik bir kısmı kapsıyor.

Dışarıdan yatırımcılarımız, burada gençler işsiz kalmasın, anarşiye yönelmesin diye yatırım yapıyorlar. Ancak Şanlıurfa'da işçi sorunu yaşıyoruz. Bu sorunun biran önce hallolması gerekiyor" diye konuştu.

Vali Celalettin Güvenç ise yaptığı konuşmada, bölgeye 19 milyon TL ayrıldığını aktardı. Bu paranın sadece Şanlıurfa'ya değil Diyarbakır ve Şanlıurfa'ya ayrıldığını vurgulayan Güvenç, "Bu kaynak iki şehre ayrıldığı için Diyarbakır ile bir rekabet halindeyiz. En uzun sınırımız olan Suriye'de savaş yaşanırken biz burada halen yatırım yapmaya ve gelişmeye devam ediyoruz. İyi bir şekilde gelişmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.


Son olarak konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa'nın geçtiğimiz hafta büyükşehir olma statüsünü kazandığını hatırlatarak, "Şanlıurfa bu sıfata, kendi öz büyüklüğüne yaraşır şekilde kazanımlar yapacaktır" dedi.

 

Bakan Çelik konuşmasının devamında, "Suriye'deki iç savaş ile Şanlıurfa kalkınma ve sanayi hamlelerinin çakışması da hepimizi üzüyor. Tam teşvikte 6. Bölge olurken Şanlıurfa sınırında yaşanan savaş bölgeyi etkilemektedir. Yaşadığımız dünya ve şartları ekonomik anlamda hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Kıyasıya bir rekabet var. Bir tarafta 30 doların aylık geçim için önem arz ettiği bir dünya varken, öte taraftan bir sefalet sorunu yaşanıyor. Bu acımasız rekabet ortamında bir dayanışma içerisinde olunmalıdır. Biz hükümet olarak Mali disipline bağlı ve bunu önemseyen, seçime endeksi olmayan objektif bir yöntem sürdürüyoruz. Bu neticede gelinen noktayı hepimiz biliyoruz. Bu zor dönemde Türkiye'nin yatırım yapılabilir bir noktaya taşınması güzel bir durum. Geleceği göremeyen bir dünyanın ortasında Türkiye büyük başarılara imza atıyor. Türkiye'nin gücüne güç katması ve daha da başarılı olması adına atması gereken adımlar var. Bu çerçevede nitelikli eleman sıkıntısının giderilmesi gerekiyor. Rekabetimizi nitelikli eleman ile arttırabiliriz. Yoksa 3. Dünya ülkeleri girdisi düzeyinde Türkiye'yi düşünemeyiz. Sanayideki genel yapımıza baktığımızda 1 milyon 504 bin işletmemiz var. Çoğu 30 işçinin altında çalıştıran işletmemiz var. KOBİ'lerin ölçeğinin büyütülmesine yönelik hedef doğru bir hedeftir. Bir diğer önemli konu teşvikler konusudur. Rekabet bu düzenlemelerle illerde oluşmaya başladı. İller arasında, bölgeler arasında rekabet var. İşin büyüğü ülkeler arasında bir rekabet sorunu var. Rekabette sizi güçlü kılmak için çizdiğimiz ana profilde kamunun bu rekabeti güçlendirici etkisi arttırılmalıdır. Ülkeler arasındaki rekabette hazırcı bir yaklaşım doğru değil. Her yolu deniyoruz. Üretimin kalitesinin ve verimliliğinin çeşitlendirilmesi adına adımlar atıldığını biliyoruz. İnsan kaynaklarında AB kredisi var. Bu kaynaklardan Şanlıurfa ne kadar yararlanıyor ya da burada bulunan arkadaşların bu kaynaklardan haberi var, onu da bilemiyoruz. Kalkınma ajansları bu anlamda büyük bir avantaj teşkil ediyor, bu kaynakların Şanlıurfa'ya aktarılması konusunda iyi bir avantaj" ifadelerini kaydetti

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık