Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Bajar dan Çağrı Nêz Be

Bajar dan Çağrı Nêz Be

Kürtçe Folk/Rock çalışmalar içeren Bajar Grubu2nun Nêz Be (Yaklaş) isimli albümü, 1990'lı yıllarda zorunlu göçe maruz kalan Kürtler'in hikayesini anlatıyor.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
Bajar dan Çağrı Nêz Be
Kanal63.com

Boğaziçi Gösteri Sanatları bünyesinde, Kardeş Türküler grubu gibi bir alt birim olarak çalışmalarını yürüten Bajar (şar- şehr-şehir), savaş sonucu 1990'lı yıllarda büyük şehirlere hazırlıksız göçmek zorunda kalmış olan Kürtler'in hayatlarındaki kültürel dönüşümün müzikal dilini Yaklaş (Nêz Be) albümü ile keşfetmeye çalışıyor.

Kalan Müzik tarafından Haziran ayında piyasaya sürülen albümde, özellikle güfteler üzerinden yeni tema arayışları zorlanarak, yeni gerçeklikler melez formlarla ifade ediliyor.

Ortadoğu müzik geleneği ile dünyadaki folk-rock üsluplarını Kürt müziğiyle buluşturan albümde, Kürtçe-Türkçe çalışmalar yer alıyor.

Punk ve “siyahî” müzikal geleneğe yaslanan protest üsluplara da sahip çıkan çalışma, kültürel buluşmaların zayıfladığı günümüzde gettolaşma, kültürel hiyerarşinin neden olduğu ayrımcılık, yeni kültürel normların gündelik ilişkilerdeki izleri gibi birçok canalıcı sorun, dinleyiciyle paylaşılıyor.

Albümde yer alan parçalar ise şunlar:

1- Berfin / Kadrelen
2- Elhamdülillah / Elhamdülilleh
3- İşporteci / İşportacı
4- Na Na / Yok Yok
5- Davetsiz Misafir / Mevane Bedawet
6- B'xatire Te / Hoşçakal
7- Heq! Heq! / Hak! Hak!
8- Kem Küm / Mizemiz
9- Ogit / Nasihat
10- Emele / Amele
11- Tam Tam / Tem Tem
12- Mirkut / Tokmak
13- Bawanım / Kurban Olayım

Kanal63.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık