Ana Sayfa Sağlık Aşıdan sonra öldüğü iddia edilen bebekle ilgili flaş açıklama!

Aşıdan sonra öldüğü iddia edilen bebekle ilgili flaş açıklama!

Şanlıurfa'da 2 aylık Emine Özkan'ın aşı yapıldıktan sonra hayatını kaybettiği iddiası üzerine İl Sağlık Müdürlüğü'nden bir açıklama yapılarak, "Hastanın acil servise geliş saati, aşılamadan 14-15 saat sonraya tekabül etmekte; bu durum, aşı reaksiyonu veya anafilaksinin bu kadar geç oluşmayacağı bilimsel gerçeği ile bağdaşmamaktadır. Geliş şeklinin ani bebek ölümü (anne kucağında boğulma veya süt aspirasyonu) olduğu en güçlü ihtimal olarak değerlendirilmektedir" denildi.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2018 Çarşamba 17:59
Aşıdan sonra öldüğü iddia edilen bebekle ilgili flaş açıklama!

Şanlıurfa'nın Eyyübiye İlçesi, Selçuklu Mahallesi'nde yaşayan Özkan çiftinin 2 aylık bebekleri Emine Özkan iddiaya göre aşı yapıldıktan sonra hayatını kaybetti. Yaşanan olay sonrasında Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlatılırken, İl Sağlık Müdürlüğü'nden de bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada ölüm sebebinin aşı olma ihtimalinin bilimsel gerçeklerle bağdaşmadığı, anne kucağında boğulma veya süt aspirasyonu olduğu ifade edilerek, "Haberde adı geçen hasta 05.12.2018 saat 01.00 sularında Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk aciline nefes alamama, morarma şikayetiyle getirilmiştir. 2 aylık hastanın bir gün önce saat 10.30 civarında 2. ay rutin aşılarını yaptırdığı bilgisi ailesi tarafından beyan edilmiştir. Acil serviste uzmanlar tarafından hastaya gerekli tüm müdahaleler yapılmasına rağmen hasta ex olmuştur.

Anafilaksi (Allerjik şok) hastanın alerjenle karşılaşmasını takip eden ilk iki saatte, özellikle 5-30 dakikada kendini gösteren bir durumdur. Hastanın acil servise geliş saati, aşılamadan 14-15 saat sonraya tekabül etmekte; bu durum, aşı reaksiyonu veya anafilaksinin bu kadar geç oluşmayacağı bilimsel gerçeği ile bağdaşmamaktadır. Geliş şeklinin ani bebek ölümü (anne kucağında boğulma veya süt aspirasyonu) olduğu en güçlü ihtimal olarak değerlendirilmektedir.

Bununla birlikte, konuyla ilgili İl müdürlüğümüz tarafından inceleme başlatılmıştır" denildi.

 

AJANS URFA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

BU HASTALIKLAR KEMİK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık