×
×
Ekonomi
Asgari ücret hırsızları yandı!
Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), maaşları asgari ücretten gösteren şirketleri mercek altına aldı. Artık tüm meslek grupları için yeni maaş katsayıları belirnecek...
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29

Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hayata geçirmeye hazırlandığı bu uygulamaya göre, maaşları asgari ücretten gösteren yüzlerce şirket, bordro ve beyannamelere gerçek ücreti, maaşı yansıtmak zorunda kalacak.

MAAŞ BORDROSU OLMAYAN YANDI

Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK, aralarında dev şirketlerin de yer aldığı uzun bir listeyi takibe aldı. Özel sektörde çalışanların neredeyse yüzde 45'ine yakını asgari ücretten gösterilirken, her 2 kurum da, şirketlerden personel, asgari ücretli sayısı ve bordroları istedi. Örnekleme yöntemi ile personelle de yüz yüze görüşmeler yapılıyor.

TAVAN ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Maliye, şirketlerden toplanan belgelerle yapılan ödemeler ve bordrolar karşılaştırılıyor. Eğer şirket maaşları faturasız ve elden ödüyorsa o iş yerine yüklü bir ceza uygulanacak.

DEVLETİN KAYBI 4 MİLYAR LİRAYI BULUYOR

Maliye verilerine göre; Türkiye'de yaklaşık 5 milyon 150 bin asgari ücretli bulunuyor. Sigortalı çalışan sayısının da 11 milyon 300 bin olduğu düşünüldüğünde, yaklaşık yarısı asgari ücretli gösterilip, gerçek maaşları devlete bildirilmiyor. SGK yetkililerine göre; bu tablo nedeniyle devletin kaybı yaklaşık 4 milyar liraya ulaşıyor.

Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı