Ana Sayfa Sağlık Ambulans Görevlisi Urfa'da Sağlığın Z Raporunu Çıkarttı

Ambulans Görevlisi Urfa'da Sağlığın Z Raporunu Çıkarttı

Şanlıurfa'da 18 ambulansın hizmet verdiği kentte her ambulans günde yaklaşık 20 vakaya gidiyor.Şanlıurfa 112 Sağlık Ekiplerinin gittiği vakaların büyük bir çoğunluğunu ise doğum vakalarının oluşturması ise dikkat çekiyor. Şanlıurfa'daki sağlık sorunlarının gerçek anlamda fotoğrafını ortaya koyan bir ambulans görevlisi adeta Şanlıurfa Sağlık Sorunlarının "Z" raporunu çıkarttı.

Giriş Tarihi: 1 Nisan 2018 Pazar 15:49
Ambulans Görevlisi Urfa'da Sağlığın Z Raporunu Çıkarttı

Urfa Hizmet'e konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir ambulans görevlisinin anlattıkları Şanlıurfa'nın sağlıkta geldiği son noktayı gözler önüne serdi.

"VALLAHİ ONLARA ÇALIŞIYORUZ.."

Şanlıurfa kent merkezinde 112 Ambulansçıları olarak çağırıldıkları vakaların çoğunun doğum vakası olduğunu gittikleri 100 doğumdan 90'nın da Suriyeli olduğuna dikkat çeken ambulans görevlisi "Vallahi Onlara Çalışıyoruz. Ambulans sayımız Suriyelilerin yoğun talepleri nedeniyle yetersiz kalıyor. Öyle gün oluyor ki yemek yemeye zamanımız kalmıyor." diyor.

AMBULANSA CÜMBÜR CEMAAT HASTA YAKINI REFAKATÇİ OLARAK BİNMEK İSTİYOR

Bir diğer sıkıntının ise ambulansa yanlızca 1 hasta yakını almaları gerekirken ambulans ile hastaya refakat etmek isteyenler hem hastaya hem de sağlık çalışanlarına olumsuz olarak yansıdığını dile getiren aynı ambulans görevlisi" Ambulansa sadece 1 hasta yakını almamız gerekiyor. Yönetmelik böyle. Buna rağmen hakaret ve azar işitiyor, kimi zaman Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi‘ne (SABİM/184) şikayet ediliyoruz."ifadelerini kullanıyor.

"GİTTİĞİMİZ HASTALARIN ANCAK YÜZDE 10'NU GERÇEKTEN ACİL HASTA"

En çok karşılaştıkları bir diğer sorunun ise 112'yi arayanların yanlış adres bilgisi olduğunu anlatan ambulans görevlisi "Ben kendi adıma söylüyorum, 24 saat içinde gittiğimiz hastaların ancak yüzde 10'u gerçekten acil hasta."dedi.

ANJU ÜNİTELERİ YETERSİZ. BİR ÇOK BRANŞTA HEKİM İHTİYACI VAR

Şanlıurfa'da sağlık hizmetlerinin yükünü en fazla Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nin taşıdığına dikkat çeken ambulans görevlisi " Acil vakaları genellikle buraya götürüyoruz. Kalp hastalarına Anju hizmeti sadece Mehmet Akif Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Üniversite Hastanesi‘nde veriliyor. Ama yetersiz. Eyyübiye‘deki Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde acilen modern bir Anju ünitesi kurmak gerekiyor.

Kamudaki hastanelerde bir çok branşta ciddi anlamda doktor eksiği var.. Tanıyı kolaylaştıran tıbbi cihaz anlamında da eksikler var. Çevre illere götürdüğümüz hastaların yakınlarından bu anlamda ciddi yakınmalar işitiyoruz. "şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Mehmet Akif İnan Hastanesinde Anjiografi Ünitesi Açıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık