Ana Sayfa Ekonomi Akaryakıta yeni indirim geliyor

Akaryakıta yeni indirim geliyor

Benzin ve motorin fiyatlarına yeni hafta ile indirim geliyor. İşte gelecek indirim ile yeni benzin ve motorin fiyatları...

Giriş Tarihi: 25 Kasım 2018 Pazar 18:30
Akaryakıta yeni indirim geliyor

Benzin ile motorin fiyatlarına uluslararası piyasalardaki brent petrol fiyatının düşüşü ile yeni indirim geliyor. Brent petrol, haftayı 60 doların altında kapattı ve varili 58-59 dolara kadar geriledi. Yaşanan bu gelişme ile benzin ve motorinin de uluslararası piyasalarda ton fiyatında 20’şer dolar kadar düşüş yaşandı. Dolar kuru da TL karşısında bir miktar gevşedi.

Piyasalarda yaşanan bu gelişmelerin ardından benzin ile motorine yeni indirimler gündeme geldi. Benzin ve motorin fiyatlarına pazartesiyi salıya bağlayan gece yani 27 Kasım saat 00:00 itibarıyla yeni indirim gelecek. Benzinin litre fiyatına 15-16 kuruş indirim gelmesi beklenirken motorinin litre fiyatında ise 21-22 kuruş indirim bekleniyor.

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre gelecek indirimler ile birlikte benzinin litre fiyatı son 30 günde yaklaşık 90 kuruş düzeyinde gerilemiş olacakken motorinin litre fiyatı ise 35 kuruş pompada düşüş göstermiş olacak.

UZMANLAR NASIL YORUMLUYOR?

Uzmanlar, petrol fiyatlarının ABD ile İran arasındaki gerilim ile varil fiyatının 100 dolara kadar çıkabileceği yönünde tahminler yapıldığını anımsattı. Brent petrolde arz yönlü bir sıkıntı beklenmediğini belirten uzmanlar, bazı çevrelerce 2019 petrol fiyatı tahminlerinin de revize edildiğini ifade etti.

Uzmanlar, "Örneğin, JP Morgan gelecek yıl için ortalama Brent petrol varil fiyat tahminini 83.50 dolardan 73 dolara düşürdü. Bu, önemli bir gelişme. Bunun sonucu olarak da ürün fiyatları gevşiyor" dedi.

İŞTE YENİ BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI

Benzinin litre fiyatına en son 24 Kasım gece yarısı 16 kuruşluk indirim gelmişti. 26 Kasım'ı 27 Kasım'a bağlayan yani salı günü gece yarısı benzin fiyatına 15-16 kuruş indirim gelmesi halinde yeni fiyatlar ne kadar olacak? İşte yeni benzin fiyatları şöyle: İstanbul'da 6,27 liradan satılan bezinin litre fiyatı 15-16 kuruşluk yeni indirimin gelmesi ile birlikte 6,12-6,11 liraya kadar gerileyecek.

Ankara'da ise kurşunsuz 95 oktan benzinin litre fiyatı 6,34 liradan satılırken yeni indirim ile 6,19-6,18 liraya gerileyecek. İzmir'de de benzinin litre fiyatı 6,31 liradan 6,15 liraya gerilemesi bekleniyor. Motorine ise 22 Kasım tarihinde indirim gelmiş ve indirim pompa fiyatlarına yansıtılmıştı.

Salı günü gece yarısı gelecek 21-22 kuruşluk indirim ile yeni fiyatlar ne kadar olacak?

İşte İstanbul, Ankara ve İzmir'deki gelecek indirim ile yeni motorin fiyatları: İstanbul'da motorinin litre fiyatı 6,29 liradan satılırken gelecek 21-22 kuruşluk yeni indirim ile 6,08-6,07 liraya kadar gerileyecek.

Ankara'da motorin fiyatı ortalama 6,30 liradan satılırken yeni indirim ile 6,09-6,08 liraya düşmesi bekleniyor. İzmir'de ise motorinin fiyatı 6,28 liradan satılırken salı günü gece yarısı gelecek indirim ile pompa fiyatları 6,07-6,06 liraya kadar düşecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Vergi iadesinden kimler yararlanabilecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık