×
×
Ekonomi
AK Parti kongresine muhalefet protestosu
CHP'den sonra, MHP de AK Parti Kongresi'ni protesto etme kararı aldı.
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29

Parti kongrelerinde, siyasi partilerin birbirlerini davet etmeleri ve kongreyi izlemek üzere üst düzey parti yöneticisi göndermeleri Türkiye'nin siyasi geleneğinde yer alır.

 

Nitekim, Ak Parti de ana muhalefetteki CHP'ye kongresi için davet gönderdi. Davete CHP adına Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin ve Gülseren Onanç'ın katılması da CHP tarafınca kararlaştırıldı.

 

Ancak bazı basın yayın organlarına AK Parti kongresini izlemek üzere akreditasyon verilmemesi üzerine, CHP heyeti AK Parti Kongresi'ni protesto etme kararı aldı.

 

Kongreyi izlemekten vazgeçen CHP Heyeti adına bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin şunları söyledi;
“Basına ambargo uygulayan, gazetelerle gazetecilere yasak koyan, böylece halkın haber alma gerçekleri öğrenme hakkını ayaklar altına alarak bilgi edinme hakkını engelleyen AKP’nin yasakçı anlayışını protesto ediyoruz.

 

CHP olarak kongreyi izleyerek, gazetelerin televizyonların künyelerine ve köşelerine müdahale eden, yasaklar koyarak Anayasamızın “Basın Hürdür sansür edilemez” hükmünü çiğneyen AKP’nin yasakçı suçuna ortak olamayız.

 

ERDOĞAN SÖZÜNDEN DÖNER Mİ

İktidara geldiği günden beri, her yöntemi kullanarak basını sindirmeye, yıldırmaya teslim almaya çalışan AKP’nin bu son yaklaşımı, gazete ve gazeteci yasağı ile tahammül edilemez bir noktaya gelmiştir.

 

Bu yaklaşım, Türkiye yakışmayan çağdışı, faşizan bir yaklaşımdır.

 

Bu anlayış, demokrasiyi, çoğulculuğu, çoksesliliği ortadan kaldıran Hitlervari tek adam ve tek ses anlayışıdır.

 

Kurulduğu günden beri ülkemizde demokrasiyi kurumsallaştırarak kökleştirmeye, demokratik laik sosyal hukuk devleti ilkelerini yerleştirmeye çalışan Cumhuriyet Halk Partisi, AKP’nin ve Başbakan’ın Hitler dönemine bile rahmet okutan bu anlayışına, bu uygulamasına sessiz kalamaz, seyirci olamaz.

 

Bu nedenle, CHP heyeti olarak, AKP’nin yasakçı anlayışını şiddetle kınıyor, kongre salonuna sözde demokrasi yolu yaparak, demokrasiyi, basın özgürlüğünü salon dışına atan AKP’yi kongre salonunda bu ayıbıyla baş başa bırakıyor, tek adam, tek ses şovunu izlemiyor ve kongre salonuna gitmiyoruz”

 

MHP'NİN GEREKÇESİ BARZANİ

CHP'den sonra, MHP de AK Parti Kongresi'ni protesto etme kararı aldı. MHP'den kimse, Kongre'de temsil edilmedi.

CHP'nin "basına yönelik ayrımcı akreditasyon"gerekçesine karşılık, MHP'nin protesto gerekçesi "Barzani" oldu.

MHP tarafından yapılan açıklamada, "onur konuğu olarak anons edilen şahsın, ülkemize gelişinin teyidi üzerine AK parti genel kurulunda partimizin temsilinden vazgeçilmiştir" denildi.

HürriyetYorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı