Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Ekonomi AB Türkiye'nin 20 Kentindeki Etkinlikleri İklim Haftasını Kutluyor

AB Türkiye'nin 20 Kentindeki Etkinlikleri İklim Haftasını Kutluyor

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu,” İklim Haftası’nı” 16-27 Ekim tarihleri arasında ülke genelinde “Herkes bir fark yaratabilir” temalı etkinliklerle kutluyor.

Giriş Tarihi: 20 Ekim 2017 Cuma 13:38
AB Türkiye'nin 20 Kentindeki Etkinlikleri İklim Haftasını Kutluyor
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu,” İklim Haftası’nı” 16-27 Ekim tarihleri arasında ülke genelinde “Herkes bir fark yaratabilir” temalı etkinliklerle kutluyor. Etkinliklerin resmi açılışı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger'in katılımıyla 16 Ekim'de Ankara'da gerçekleşti.

Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Istanbul, Izmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van illerinde yerel etkinlikler düzenlenecek. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi organizasyonuyla ilimizde düzenlenecek etkinliklerin amacı, iklim değişikliği ve çevrenin korunması konusunda farkındalık yaratmak üzere bireysel eylemin önemini vurgulamak ve yerel düzeyde diyalog platformlarını arttırmak, aynı zamanda halkı AB iklim politikasının hedef ve kazanımları hakkında bilgilendirmeyi ve kamu, iş dünyası ve sivil toplumdan kilit paydaşları konuya ilişkin verimli bir diyalog çerçevesinde bir araya getirmeyi amaçlamak olarak belirlendi.

Ana mesaj "Herkes bir fark yaratabilir”

Etkinliklerin ana mesajı ise "Herkes bir fark yaratabilir", bireysel ve yerel düzeydeki eylemlerin Paris İklim Anlaşması'nın hedeflerine ulaşmasında yardımcı olacağını özetlemek. Gerçekleştirilecek etkinlikler arasında paneller, seminerler, ağaç dikme etkinlikleri, yarışmalar, film gösterimleri, atölyeler, konserler, doğa yürüyüşleri ve sergiler yer alıyor. İklim Eylem Haftası yıl boyunca halka ulaşmak üzere AB Bilgi Merkezleri Ağı aracılığıyla yürütülen birçok faaliyetten bir tanesidir. Ağ, Türkiye'deki insanların Avrupa Birliği, değerleri ve Türkiye ile işbirliği konularında bilgilendirilmesine yardımcı olmaktadır. Tüm etkinlikler halka açıktır, detaylar için bağlantıyı ziyaret ediniz. https://www.avrupa.info.tr/tr/iklim-eylem-haftasi-2017-6929

İklim eylemi amaçlı hibe programı başlatıldı

İklim eylemi alanında küresel bir lider olan AB, Türk kurumlarıyla birlikte, ulaştırmadan enerjiye ve tarıma kadar çeşitli sektörleri kapsayan iklim projeleri başlatmıştır. Sektörel desteğin yanı sıra, düşük karbon seçeneklerinin geliştirilmesi, florlu gazların ortadan kaldırılması, sera gazlarının izlenmesi ve ekosisteme dayalı adaptasyon gibi alanlarda iklim eylemini doğrudan hedef alan projeler, 20 milyon avroya ulaşmaktadır. Hem iklim eylemi alanında kamuoyu farkındalığının hem de belediyelerle sivil toplumun iklim değişikliği etkilerini hafifletmek için atacakları adımların önemi nedeniyle, kısa süre önce bu gruplar için iklim eylemi amaçlı bir hibe programı başlatılmıştır.

İklim değişikliğinin etkisi ve buna ne derece maruz kalınacağı, yerel koşullara bağlıdır. İklim değişikliği doğal felaketler gibi karşı karşıya kaldığımız riskleri artırmakla birlikte, bazen yerel halk için fırsatlar da yaratabilir. Arazi kullanımı veya evde elektrik kullanımı ile ilgili kararlar gibi yerel ve bireysel eylemler, iklim değişikliğini olumlu veya olumsuz yönde etkileyecektir. Kentler, enerji ile bağlantılı küresel Sera Gazı emisyonlarının %70'inden fazlasına sebebiyet vermektedir. İklim değişikliği haftası münasebetiyle düzenlenen faaliyetler, iklim değişikliği üzerindeki bireysel etkimiz konusunda farkındalık yaratılmasına katkıda bulunur, zira herkes sorunun ya da çözümün bir parçası olmayı seçme şansına sahiptir.

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
Bu habere de bakabilirsiniz

İŞKUR 17 Ekim 2018 KPSS’ SİZ 28 Kamu Personeli Alımı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık