Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel 1.5 Milyon Kişiye İş Fırsatı

1.5 Milyon Kişiye İş Fırsatı

Hükümet esnek çalışma düzenlemeleri için kolları sıvadı.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:25
1.5 Milyon Kişiye İş Fırsatı
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
Hükümet geçen dönem son dakikada Torba Yasa'dan çıkardığı, 'özel istihdam büroları yoluyla kiralik işçi sistemini getiren, evden çalışma ve uzaktan çalışma öngören esnek çalışma düzenlemelerini', 2012'de yeniden gündeme getirecek. Orta Vadeli Program'da iki yıllık sürece ilişkin istihdam hedefleri sıralandı. Dönem sonunda istihdam oranının yüzde 44.8, işsizlik oranının yüzde 9.9 olmasını hedefleyen hükümet, esnek çalışma konusundaki kararlılığını da tazeledi. Hükümet, bu yolla tarım dışında 1.5 milyon kişiye iş sağlanacağını da açıkladı.

Büyümenin devam etmesi için istihdamın destekleneceği vurgulanan OVP'de, 'İşgücü piyasasının esnekliğini ve işgücünün niteliğini yükseltecek düzenlemeler hayata geçirilecek, aktif işgücü politikalarıyla ekonominin istihdam yaratma kapasitesi artırılacaktır' denildi.

Orta Vadeli Program'da kayıt dışı istihmama karşı ek istihdam teşvikleri geleceği, mesleki eğitime ağırlık verileceği, İş-Kur'un kapasitesinin artırılacağı, özel sektör ve meslek kuruluşları ile işbirliğinin geliştirileceği ifade edildi.

ESNEK İSTİHDAM NEYİ AMAÇLIYOR?

- İŞVEREN, işçiyi ayda 30 günden az çalıştırabilecek.
- İŞVEREN, işçi ile yazılı sözleşme yaparak, ihtiyaç duyduğu dönemde çağrı üzerine o işçiyi çalışmaya davet edecek. İşçinin ne kadar süreyle çalışacağını taraflar belirlemedikleri takdirde, haftalık çalışma süresi 20 saat olarak kararlaştırılmış sayılacak.
- İŞÇİ, bir veya birden fazla işverene bağlı olarak kendi evinde çalışabilecek. İşçinin ücreti, parça başına veya götürü olarak ürettiği işe orantılı ödenecek.
- UZAKTAN çalışma modelinde de bir işçinin bir hizmet ya da mal üretmek amacıyla işletme merkezi dışında genellikle evde ya da işyeri dışında bir büroda iş yapması mümkün olabilecek.
- İŞVERENLER, özel istihdam bürolarına başvurarak, aradığı nitelikteki elemanlanları belli bir süre kiralayabilecek. (Akşam)

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Urfa haber Merkezi whatsaap ihbar hattı
Bu habere de bakabilirsiniz

Trump'tan Gülen'in iadesiyle ilgili talimat!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık