Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel 14 Günlük Azra Sağ Kurtuldu !

14 Günlük Azra Sağ Kurtuldu !

Van'daki depremde 14 günlük bir bebek, enkaz altından sağ çıkarıldı.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:26
14 Günlük Azra Sağ Kurtuldu !
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
Mucize bebek 14 gün sonra yeniden doğdu... Acı feryatların yükseldiği Van, dün sevinç gözyaşlarına da sahne oldu. Tam 47 saat sonra 14 günlük bir bebek enkazdan sağ kurtuldu. Birer saat arayla mucizeler katlandı. Azra bebeğin annesi ve babaannesi de sağ salim çıkarıldı.

Van’daki büyük depremden gelen mucize haber Türkiye’yi sevince boğdu. 14 günlükken enkaz altında kalan Azra bebek, annesi ve babaannesi ekiplerin yoğun çalışmaları sonucunda sağsalim kurtarıldı. Jandarma Kurtarma Ekiplerinin çabasıyla yeniden hayata merhaba diyen küçük bebek ve ailesi, hastanede tedavi altına alındı.

Prematüre doğmuştu

Sivas’ta oturan Semiha ve Sinan Karaduman çiftinin kızları Azra, 9 Ekim günü dünyaya gözlerini erken açmıştı. Henüz tam gelişmeden 2 kilo 300 gram doğan Azra, hastanede tedaviye alındı. Erciş’te çocuk hastalıkları uzmanı olarak görev yapan dedesi Dr. Ahmet Karaduman, “Torunumun sağlığıyla ben daha iyi ilgilenirim” diyerek oğlu Sinan ve gelinini yanına çağırdı. Azra bebek annesi ve babasıyla dedesinin ve babaannesinin evinde misafirlikteyken, Enkaz altında büyük mucize büyük depreme yakalandı.

Tüm aile aynı odadaydı

Ailenin tüm fertlerini evdeyken yakalayan deprem sırasında, Dr. Ahmet Karaduman yıkılan kolonun savurmasıyla kendini dışarıda buldu. Cezaevinin karşısında çöken beş katlı apartmanın enkazı altında kalan Azra ve ailesinin sesi enkaz üzerinde çalışma yapan başta Jandarma Arama Kurtarma Timi tarafından duyuldu. Dinleme cihazlarıyla yapılan çalışmalardan sonra Azra bebek, annesi ve babaannesinin sıkıştığı yer tespit edildi.

Kanepenin arkasına sıkıştılar

Azra bebek, anne Semiha ve babaanne Saadet Karaduman’ın çöken katta kanepenin oluşturduğu yaşam alanında kaldıklarının tespit edilmesi üzerine ekipler hemen tünel kazmaya başladı. Ve kazılan tünelden önce minik Azra çıkarıldı. Küçük kızın ardından birer saat arayla da anne Semiha Karaduman ve babaanne de enkazdan 49 saat sonra çıkarıldı...

Sütüm bitince tükürükle besledim

Ambulans helikopterle Ankara’ya götürülen ve Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınan Azra bebek ve annesi Semiha Karaduman’ın sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Anne Semiha Karaduman yaşadığı kabus dolu saatleri şöyle anlattı: “Deprem olduğunda Azra kucağımdaydı. Enkaz altında olduğumuz iki gün boyunca Azra’yı kucağımdan hiç bırakmadım. İlk gün Azra’yı emzirdim ve sütümle besledim. Enkaz altında hiçbir şey yiyemediğimiz için sütüm de kurudu. Sütüm kuruyunca bebeğimi tükürüğümle besledim. Çünkü açtı ve ateşi çıkmıştı. Biz açlığa dayanabiliyorduk, fakat onun öyle bir durumu yoktu. Bundan dolayı da onu tükürüğümle hayatta tutmaya çalıştım. Zaman geçtikçe annem üzerimde olduğu için rahat hareket edemez olmuştum ve vücudumda da ezikler vardı. Annemin ayağının üzerinde yığınlar vardı, ben de artık hareket edemiyordum. Azra da artık huysuzlaşmış ve sürekli ağlıyordu. Fakat yukarılarda çalışma olduğu halde, kimseler sesimizi duymuyordu. Sonunda bende de dayanacak güç kalmamıştı. Azra da son saatlerde uyumaya başladı. Susuzluktan iyice kırılmıştık ve aklıma tek gelen şey su içmek ve mandalina yiyebilmekti. Kurtulacağımızdan ümidi kestiğimiz anda küçük bir delikten ışık gördüm ve ışığın geldiği delik büyüdükçe artık kurtulacağımız yönünde umudum arttı. Güneşi gördüğüm andan itibaren de Allah’a şükürler ettim.”

Umutlarım tükenmişti

Torununun enkaz altından çıkarılmasına tanıklık eden dede Ahmet Karaduman, deprem sırasında eşi, gelini ve torunu ile aynı odada olduğunu, oğlunun ise başka bir odada bulunduğunu söyledi. Sarsıntıyla birlikte kendini bir anda dışarıda bulduğunu anlatan dede Karaduman, “Hiç umudum yoktu ama Azra kurtuldu, gelinim ve eşim yaşıyor, oğlumun yaşaması için dua ediyorum” dedi.

1 aylık Azra adaşı kadar şanslı olamadı

Muzicenin 200 metre ilerisinde ise bu kez diğer bir Azra bebeğin dramı yaşanıyordu. Erciş’te polis olarak görev yapan Recep Bolaç, hemşire eşi Cemile, 1 ay önce dünyaya gelen Azra ve büyükannesi Zeliha Bolaç, çöken Sevgi Apartmanı’nda enkaz altında kaldı. Mersin’den gelen Azra’nın dedesi Recep Bolaç’ın babası Nebi Bolaç ise yağan yağmurda devam eden kurtarma çalışmalarından mucizevi haberi bekledi. Torunu 1 aylık Azra, oğlu, gelini ve gelininin yine Mersinli annesinin kurtarılmasını bekleyen Nebi Bolaç, çaresizlik içinde enkaz önünde beklemeye başladı.

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Urfa haber Merkezi whatsaap ihbar hattı
Bu habere de bakabilirsiniz

Trump'tan Gülen'in iadesiyle ilgili talimat!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık