×
×
Ekonomi
12 yıl sonra Urfa'da Tartışılıyor...
Türkiye'nin en büyük İhracaat ürünü olan Zeytin'in tüm sorunları Şanlıurfa'da ele alınıyor.
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29

Harran Üniversitesi, 12 yıl aradan  sonra yapılan 2. Zeytin ve Zeytin yağı  konulu panele ev sahipliğini yaptı. ‘Harrran Üniversitesi  Ziraat Fakültesi  Bahçe Bitkiler bölümü ve GAP Kalkınma İdaresi Başkanlığınca ortaklaşa düzenlenen ‘Türkiye 2.zeytin ve zeytin yağı’ kongresi   Şanlıurfa’da geniş katılımla başladı.


Harran Üniversitesi Müzik öğretmenliği bölümü öğrencilerinin Urfa Türkülerinden oluşan mini konser ve Zeytin konulu şiir dinletisinden sonra tam 2 saat süren açılış konuşmaları uzayınca salonda bulunan çok sayıda izleyici  paneli terk ettiği gözlemlendi.Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölüm Başkanı Prof.Dr. Bekir  Erol Ak ‘ın  Başkanlık Doç.Dr. Ebru Sakar’ın sekreterliğini ettiği ‘Türkiye 2. zeytin ve zeytinyağı’ kongresinde özellikle  Ege bölgesi başta olmak üzere zeytin sektörünün önemli isimleri Şanlıurfa’da buluşturdu..  Eski devlet Bakanlarından Ekrem Pakdemir’in de konuşmacı olarak katıldığı  Kongreye   Şanlıurfa  Valisi Celalettin Güvenç, HÜ Rektörü Prof.Dr.İ.Halil Mutlu, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin  Karahocagil , İl Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, Belediye Başkan Yardımcı Mahmut Kırıkçı, Ege İhracaatçılar birliği Başkanı Nedim Güreli, Zeytin dostu derneği  Başkanı  Mustafa Ahlat  İl Tarım Müdürü  Mahmut Ötgün, Rektör Yardımcı Prof.Dr. Ahmet Yılmaz,çok sayıda bilim adamı ve öğrenciler katıldılar.


Türkiye 2.zeytin ve zeytin yağı’ panelinin açılış  konuşmasını yapan  Kongre Başkanı Prof.Dr. Bekir Erol Ak, Tarih, Sanat, Kültür ve Turizm kenti olan, barışın sembolü olmuş, kutsal kitaplarda adı geçen zeytin konusunda Şanlıurfa’da düzenlenen Türkiye II. Zeytin ve Zeytin Yağı Kongresi’ni düzenlemekten  mutluluk duyduğunu söyledi.   Prof.Dr. Ak , Kongrenin GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğiyle düzenlendiğini vurgulayarak’ Bu kongre, ülkemizin en önemli ekonomik ürünlerinden bir olan zeytin ve onun ürünü zeytinyağı konusunda gerek araştırıcılar gerekse bu sektörden ekonomik anlamda yarar sağlayan üretici, ihracatçı ve tüketicilerin sorunlarını, bu sektörün bileşenlerini bir araya getirmeyi amaçlamıştır’dedi.


AÇILIŞ KONUŞMALARI UZADIKÇA UZADI.


‘Türkiye 2.zeytin ve zeytin yağı’  paneli  Başkanı Prof.Dr. Bekir Erol Ak,konuşmasını  şöyle sürdürdü. Zeytin Yetiştiriciliği her geçen gün üretim alanlarının artmasıyla gelişmektedir. Dünya genelinde 9 milyon hektarın üstünde zeytin alanları vardır. Bu zeytinlerin % 90’ı Akdeniz Ülkelerinde yetiştirilmektedir.  Zeytinin özel iklim istekleri nedeniyle her yerde yetiştiricilik yapılamamaktadır. FAO kayıtlarına göre yaklaşık olarak 40 ülkede bu meyve türü yetiştirilebilmektedir.  Zeytin yetiştiriciliği yapan ülkelerin üretimleri dikkate alındığında İspanya, İtalya, Yunanistan Türkiye ve Tunus ilk sıralarda yer almaktadır. Bu ülkeler Dünya toplam zeytin üretiminin, son dört yıllık ortalamalar dikkate alındığında, %75’ini üretmektedirler.


Ülkemizde Zeytin yetiştiriciliği Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yapılmaktadır.  Zeytin sofralık tüketimin yanı sıra önemli düzeyde yağlık olarak değerlendirilmektedir. Zeytinyağı kullanımının insan sağlığı bakımından ne kadar önem kazandığı hem görsel medyada hem de yazılı basın aracılığıyla insanlara duyurulmaktadır. Ancak unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri,  Türkiye önemli bir zeytin ve zeytinyağı üreten bir ülkedir. Buna karşın, ülkemizde halen zeytinyağı tüketiminin düşük seviyelerde olması, kalite ve tağşiş gibi aşılması gereken sorunlar da vardır.  Öte yandan,  yağ teknolojisi bakımından ve bu yağı üreten sanayicinin,  ihracatçının pazarlama konusunda önemli sorunları vardır.  Bu kongrede bilim insanları ve bu sektörün önde gelen üretici, sanayici, ihracatçı gibi sahiplerini bir araya getirerek sorunlara çözüm arayışında katkılarda bulunmak istiyoruz. Kısacası Zeytin yetiştiriciliğine ve zeytinyağına gönül vermiş insanların üretim aşaması ve üretim sonrası işleme, pazarlama sorunları hakkında görüşler ortaya çıkacaktır. Son yıllarda zeytinyağı ve zeytinin beslenmedeki önemi konusundaki bilincin ve tüketimin artmasıyla ithalatçı ülke sayısı da artmıştır.


Üniversitemizin kuruluşunun 20. yılı etkinlikleri çerçevesinde bu kongre düzenlenmekte, sizlerin katılımıyla da gerek ülkemiz ve gerek bölgemiz ve Şanlıurfa ilimiz için yararlı bilgilerin ortaya çıkacağına inanmaktayız. Üniversitemiz ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi işbirliği ile düzenlenen kongremize sözlü bildirileri ve posterleriyle ve dinleyici olarak katılan bilim insanlarına, Harran Üniversitesi Rektörlüğü ve GAP BKİ Başkanlığına, destek veren tüm resmi kuruluşlara, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve özel kuruluşlara teşekkür ederiz. ‘dedi.


Türkiye 2.Zeytin ve Zeytin yağı kongresininde  yapılan açılış konuşmalarının ardından  Devlet eski Bakanlarından Ekrem Pakdemirli  öğleden sonra başlayan  1.panelde ’Zeytin Hasadının Mekanizasyonu’ konusu  işledi.


Panelin ardından tüm katılımcılara  Panel Başkanı Prof. Dr. Bekir Erol ve Panel Genel sekreteri Doç.Dr. Ebru Sakar tarafından plaket takdim edildi.Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı